3 Kroki do mocnego CV przy małym doświadczeniu zawodowym - PRO Civitas
10 min
Kariera
Rozwój osobisty
10.06.2020

3 Kroki do mocnego CV przy małym doświadczeniu zawodowym - PRO Civitas

Silne CV przy niewielkim doświadczeniu? Tak to realne!

Duża część osób zaraz po studiach staje twarzą w twarz z dużym wyzwaniem – jak napisać CV, przy bardzo małym doświadczeniu zawodowym? Jest to częsty problem, gdyż jest coraz mniej ofert dla ludzi młodych. Bezrobocie w tych przedziałach wiekowych ma bardzo wysoki wskaźnik w porównaniu do pozostałych grup wiekowych. Istnieją jednak sposoby wspomagające zbudowanie dobrej aplikacji, rozwiązaniem jest tworzenie CV funkcjonalnego – czyli skupienie się na tym co ma się do zaoferowanie, a nie na swoich brakach.

 

  1. Stosuj funkcjonalny styl CV, który podkreśla bardziej Twoje umiejętności, aniżeli doświadczenie

CV jakie proponujemy w tym przypadku, odrzuca klasyczne podejście do achronologicznego układu prezentacji doświadczenia, zakresu obowiązków, czy też nazw stanowisk. CV funkcjonalne prezentuje Twoją wiedzę i umiejętności.

Dla absolwentów z małym doświadczeniem zawodowym lub dopiero wchodzących na rynek pracy, taka wiedza to na przykład: szybkość pisania na klawiaturze, biegłość w obsłudze programów komputerowych (należy podać konkretne nazwy), znajomość języka obcego (na jakim poziomie w mowie i piśmie), wysokie umiejętności analityczne (na przykład udział w kołach naukowych, konkursach).

Można również zdobywać wiedzę zawodową podczas życia prywatnego, tj. planowanie i zarządzanie budżetem domowym, płacenie rachunków (księgowość), opieka nad dziećmi (empatia, cierpliwość, umiejętności pedagogiczne), organizacja rodzinnych imprez (umiejętności organizacji eventów). Wiele z tego co robimy na co dzień ma swoje przełożenie w życiu zawodowym.

Nie masz doświadczenia zawodowego, bo przecież nikt się z nim nie rodzi. Pamiętaj jednak, że pracodawcy sprawdzają doświadczenie tylko pod kątem stanowiska, o które się ubiegasz. Jeżeli nie masz doświadczenia, albo masz takie, które nie wnosi zbyt wiele do stanowiska na które aplikujesz – pracodawca/rekruter będzie dążył do zbadania Twoich umiejętności. Jest wiele możliwości zdobycia umiejętności – będzie o tym szerzej wkrótce na naszym blogu. To, że nie masz doświadczenia nie załatwia wszystkiego – a co z samodoskonaleniem? Zainwestuj swój czas i czytaj blogi branżowe, dołącz do specjalistycznych grup na Facebook, pytaj i dyskutuj ze specjalistami. Znajdź kanały branżowe na YouTube. Na rynku istnieją rzesze profesjonalistów, którzy za darmo dzielą się swoją wiedzą – piszą artykuły, nagrywają filmy szkoleniowe, czy prowadzą praktyczne webinary. Uwierz jeżeli wybierzesz odpowiednie źródła jesteś w stanie zdobyć większe umiejętności, niż niektórzy pracujący.

  1. Używaj wolontariatu, czy członkostwa w stowarzyszeniach, jako lustrzanego odbicia doświadczenia zawodowego

Wiele osób uważa, że jeżeli za swoją aktywność i zaangażowanie nie otrzymywało wynagrodzenia, nie może tego wpisać w sekcji „doświadczenia zawodowego”. Jedni umieszczają taką informację w sekcji „działalność dodatkowa” inni w ogóle o niej nie wspominają. To bardzo duży błąd. Wolontariusze, członkowie stowarzyszeń studenckich bardzo często realizują zadania, które wymagają i rozwijają podobne kompetencje jak „normalna” praca zawodowa. Organizują eventy, zbiórki pieniędzy, współpracują z mediami, tworzą i koordynują pracę zespołów projektowych, pozyskują sponsorów itd. Wszystkie te umiejętności mają doskonałe przełożenie na pracę w nowoczesnym przedsiębiorstwie, gdzie na przykład działania w dziale administracyjnym, HR, marketingowym będą podobne, tyle że przeprowadzane na większą skalę.

  1. Bądź detektywem rzeczywistych wymagań

Każde stanowisko, nawet niższego szczebla, czyli najlepszego dla rozpoczęcia kariery zawodowej, posiada dwa-trzy wymagania niezbędne. Twoim zadaniem jest dokładne przeanalizowanie ogłoszenia oraz wyguglowanie informacji na temat cech ludzi pracujących na tym stanowisku. W większości przypadków bardzo szybko dotrzesz do wartościowych faktów.

Dla przykładu weźmy pod lupę funkcję Asystenta w dziale HR. W CV należy podkreślić wszelką aktywność na uczelni, czy też w fundacjach itp., która pozwoli rekruterowi zobaczyć w Twojej osobie kluczowe, dla powyższego stanowiska, kompetencje. Będą to m.in. współpraca, chęć pomocy, umiejętność przeprowadzania rozmów telefonicznych, organizacja eventów. W tym momencie doskonałe będą Twoje doświadczenia z okresu studiów – planowanie i koordynowanie spotkań kół naukowych / stowarzyszeń, pozyskiwanie sponsorów – również na zasadach barteru, udział w akcjach społecznych np. bezpłatne korepetycje dla dzieci z biednych rodzin.