Wraz z przyjściem wiosny wstępują w nas nowe siły. Nabieramy energii, jesteśmy gotowi do zmian – także zawodowych. To najlepszy moment, aby przed oczami pojawił się wyraźny cel. Nie pozostawiajmy swojej kariery przypadkowi, tylko wyznaczmy sobie jasne cele.
Zacząć trzeba jednak od solidnego podsumowania: co osiągnęliśmy w ostatnich latach i w jakim kierunku chcielibyśmy się rozwinąć. Następnie należy wyszczególnić co jest dla nas ważne w życiu zawodowym, dzięki czemu skierujemy nasza uwagę na to co jest dla nas ważne i nie zgubimy wybranej drogi.
Własna inicjatywa jest bardzo ważna
Jeśli w naszych głowach urodzi się pomysł na zmianę zawodową musimy wykonać kilka niezbędnych kroków. Najważniejsze to wykazanie własnej inicjatywy. Przyjrzyjmy się, gdzie w najbliższym czasie powstaną nowe miejsca pracy? Gdzie na skutek zmian powstała luka, którą możemy wypełnić? Sami poruszmy temat zmiany stanowiska w obrębie firmy z przełożonym, gdyż większość szans na rozwój kariery wymaga szybkiej reakcji, inaczej skorzysta z nich kto inny.
Ucz się!!!
Bezdyskusyjnie najważniejsze jest stałe dokształcanie się. W dzisiejszych czasach jak osiądziesz na laurach to zostaniesz w tyle. Nawet najlepsi i doświadczeni specjaliści oraz kadra kierownicza ciągle dążą do podwyższania swojej wiedzy i kwalifikacji. Toteż dla wielu z nich coraz bardziej interesujące stają się uzupełniające kursy i szkolenia, albo studia MBA przygotowujące do pełnienia nowych funkcji.
Jakich form kształcenia szukać?
Jeżeli poważnie podchodzisz do rozwoju osobistego to najlepszym kierunkiem są kursy i szkolenia, zwłaszcza z zakresu umiejętności miękkich. Pracodawcy coraz rzadziej przy wyborze i promocji pracowników biorą pod uwagę wyuczoną wiedzę i praktykę a raczej kierują się potencjałem człowieka i jego podejściem do codziennej pracy. Kompetencje miękkie to przede wszystkim umiejętności interpersonalne, które pomagają w kontakcie z otoczeniem (np. zarządzanie pracą zespołową, komunikacja, motywacja) a także umiejętności osobiste odpowiedzialne za samodyscyplinę i motywację do jak najlepszego wykonywania swojej pracy (np. sprawne zarządzanie sobą czy organizacja pracy i czasu, umiejętność radzenia sobie ze stresem).
Rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający. Kandydatów z wyższym wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym wciąż przybywa, a tym samym konkurencja o najlepsze stanowiska stale rośnie. Cechą wyróżniającą kandydatów stają się więc kompetencje miękkie oraz co ważne, umiejętność ich zaprezentowania.
Warto zacząć od przeanalizowania i oceny własnych umiejętności i predyspozycji. Gdy już zdecydujemy, które z nich chcemy doskonalić, możemy pogłębić wiedzę dzięki książkom i poradnikom dostępnym na rynku oraz szerokiej gamie szkoleń i warsztatów skupiających się na kompetencjach miękkich. Przed wyborem warto sprawdzić co dokładnie oferują szkolenia i co możemy dzięki nim zyskać, pamiętając, że ten rodzaj umiejętności można doskonalić przez wiele lat.
W ostatnich latach na popularności zyskały tzw. assessment centre (AC), czyli w skrócie zestaw różnych zadań, które kandydaci otrzymują do wykonania w trakcie rekrutacji. Różnorodność testów ma zapewnić większą obiektywność i dogłębne sprawdzenie kompetencji, którego sama rozmowa kwalifikacyjna nie jest w stanie zapewnić.
Motywacja i efektywność = coaching
Coraz popularniejsze wśród specjalistów wysokiej klasy i menedżerów jest korzystanie z usług coacha lub osobistego trenera, który wspomaga i motywuje do pracy nad sobą, a także – jako autorytet w pewnej dziedzinie – jest przewodnikiem w osiąganiu wysokiego poziomu potrzebnych kompetencji.
Osoby pracując intensywnie z coachem lub indywidualnym trenerem – doradcą szybko podnoszą nie tylko swoją skuteczność zawodową, lecz także poprawiają swoje funkcjonowanie i satysfakcję w innych sferach życia.
Praca menedżera i specjalisty – szczególnie w okresie niepewności na rynku – jest trudna, wymaga elastyczności, koncentracji, pracy pod presją i radzenia sobie ze zmianami oraz nieprzewidzianymi, często trudnymi okolicznościami. Konieczne jest nieustanne rozwijanie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji. To wszystko sprzyja nagromadzeniu stresu i przeciążeniu oraz odbija się na życiu prywatnym i stanie zdrowia.
Praca z coachem lub trenerem osobistym umożliwia wypracowanie nowego modelu funkcjonowania danej osoby – zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Dzięki zainwestowaniu w siebie, równowaga pomiędzy pracą i domem, satysfakcja z podejmowanych decyzji i realizacja wyznaczanych celów mogą stać się czymś naturalnym i osiągalnym bez destrukcyjnych skutków.
Rozwój to niekończący się proces
Praca nad sobą polega na odkrywaniu swojego potencjału, eliminowaniu osobistych ograniczeń, stojących na drodze do osiągnięcia celów, a także uczeniu się nowych umiejętności, metod i technik działania. To także niekończący się proces, który pozwala na tworzenie przyszłości tak, aby „niemożliwe” stawało się „możliwe”.
Współpraca z profesjonalnym coachem lub trenerem pomaga również nauczyć się sposobów zarządzania czasem, panowania nad emocjami i budowania relacji, dzięki czemu dużo łatwiej jest działać, podejmować decyzje i porozumiewać się z innymi ludźmi.
Gdzie i jak zacząć?
Patrząc z perspektywy ludzi młodych po liceum, przed którymi świat staje otworem zaczynamy się zastanawiać, którą drogę wybrać? Studia bez przyszłości czy może zawód z przyszłością? Każdy młody człowiek obserwujący świat dostrzega że same studia to nie do końca to czego potrzebuje aby zdobyć wymarzoną a przede wszystkim dobrze płatną pracę. Szkoły policealne Centrum Edukacji „Pro Civitas” w Kielcach oferuje Ci wykształcenie na miarę potrzeb obecnego i przyszłego rynku pracy. Wykształceni specjaliści z danej dziedziny potrafią zmotywować ucznia i odpowiednio przekazać mu całą swoją wiedzę.
Proponujemy również nasze kursy i szkolenia oraz sesje coachingowe. Poznaj naszą ofertę, kliknij tutaj.