Pogrzeb sardynki,Samba, Maszkary zapustne, czyli o ostatkach na świecie - PRO Civitas
15 min
Bez kategorii
10.06.2020

Pogrzeb sardynki,Samba, Maszkary zapustne, czyli o ostatkach na świecie - PRO Civitas

Ostatki w wielu krajach naszego globu to po prostu ostatnie dni karnawału obfitego w smakołyki i zabawy. Jak wygląda ta tradycja w Polsce i innych częściach świata?

Rozpustne zabawy karnawałowe pochodzą ze starożytnych obrzędów odprawianych na cześć bóstw urodzaju. Bardzo często były obchodzone w średniowieczu w krajach europejskich m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Portugalii.

W Polsce średniowiecznej również karnawał był obchodzony. Ostatki były nazywane śledzikiem, zapustem lub podkoziołkiem. Zaczynały się w tłusty czwartek, a kończyły we wtorek przed Środą Popielcową. Obecnie ostatni kojarzą się z balami, czy dyskotekami. W dawnej Polsce nie wiązały się wyłącznie z zabawami tanecznymi, ale przede wszystkim z wieloma obrzędami, które musiały być przestrzegane.

O maszkarach zapustnych…

Jednym z częściej spotykanych obyczajów w Polsce, szczególnie na wsiach, było przywoływanie wiosny. Po wsiach chodziły tzw. maszkary zapustne, czyli grupy barwnie i czasem przerażająco przebranych i bardzo głośnych osób. Te orszaki  miały jeden cel: przywołać wiosnę do życia. Klasyczny skład takiej grupy stanowiły: słomiany niedźwiedź utożsamiany z demonem zimy, parobek, diabeł, baba, dziad oraz Cyganka i Żyd. Przebierańcy chodzili po domach, odgrywając swoje role. Na przykład dziad obcałowywał młode panny, baba kradła, a Cyganka wróżyła. Na koniec urządzano zabawę dla wszystkich mieszkańców.

ostatki
ostatki

maszkary2

Samba i miliony turystów

Jak pewnie się domyślacie najpopularniejszy karnawał odbywa się w Rio de Janeiro. Miasto wydaje ogromne sumy pieniędzy na dekoracje ulic i placów. Biedni cały rok składają pieniądze na kupienie karnawałowego stroju (fantasias) lub na zakup biletów, aby uczestniczyć w występach tutejszych szkół samby. Parady karnawałowe są zjawiskowe – kolorowe, błyszczące i pełne niesamowitych tancerzy i tancerek. Co roku na karnawał do Rio de Janeiro przyjeżdża około pół miliona turystów. Karnawał w Rio jest swoistym aktem pożegnania rozkoszy cielesnych na czas postu. Dostarcza rozrywki ludziom na całym świecie i daje okazję do zapoznania się z kulturą brazylijską. Rozpoczyna się koronacją Tłustego Króla (King Momo), który otrzymuje od burmistrza miasta olbrzymie złote klucze. Najsłynniejszym wydarzeniem karnawału w Rio de Janeiro jest Parada Samby – pokaz, w którym szkoły samby z Rio de Janeiro rywalizują ze sobą o miano najlepszej. Parada Samby jest czymś, co każdy powinien doświadczyć choć raz w życiu. Wydarzenie jest transmitowane na żywo w kilkunastu krajach.

karnawał w riokarnawał w rio

Pogrzeb sardynki, bieg na szpilkach i parada, czyli karnawał na Wyspach Kanaryjskich?

Możecie być zaskoczeni, ale drugim najbardziej popularnym karnawałem na świecie, jest ten, który odbywa się w Santa Cruz de Tenerife stolicy największej z Wysp Kanaryjskich. Obecnie Karnawał w Santa Cruz na Teneryfie aspiruje do wpisania go przez UNESCO na listę Dziedzictwa Ludzkości. Impreza karnawałowa trwa aż dwa tygodnie, podczas których odbywają się parady grup tanecznych, muzycznych oraz kabaretowych. Niesamowicie wygląda również bieg na szpilkach. Zwieńczeniem karnawału jest pogrzeb…Tak to nie pomyłka. Ostatni dzień to pogrzebowy pochód ze wszystkimi elementami od kadzideł, księży, zakonnic, zawodzących wdów i wdowców, na trumnach kończąc.Co najlepsze jest to pogrzeb sardynki.

karnawał teneryfakarnawał tenryfapogrzeb sardynki

Mardi Gras i Big Easy

Lubisz mix kultur i zabawę często bez zahamowań? Koniecznie odwiedź Nowy Orlean podczas karnawału.

Nowy Orlean – zwany również „Big Easy” („Wielki Luz”) to amerykańskie miasto z europejską duszą, przyprawione kreolskim smaczkiem. Nic dziwnego, że właśnie tu na dobre zadomowił się przywieziony przez Francuzów Mardi Gras – czyli trwający od Święta Trzech Króli aż do Środy Popielcowej karnawał w najweselszym, najdzikszym i najbujniejszym wydaniu.

Mardi Gras to dosłownie „Tłusty Wtorek”. Muzyka, taniec, śpiew, roznegliżowanie i rzucanie w publiczność karnawałowymi koralikami to właśnie tradycje nowoorleańskiego karnawału.

Mardi Gras 2Mardi GrasMardi Gras3

Maski i równość wszystkich

Do pięknych obchodów ostatnich dni karnawału dochodzi również w Wenecji. Któż nie kojarzy pięknych przebrań i pięknych, chociaż czasem dziwacznych masek?

Maska karnawałowa sprawia, że wszyscy są niewidzialni, wszyscy są sobie równi, nie ma bogatszych czy biedniejszych, każdemu – bo to jest karnawałowy savoir-vivre – należy się ukłon. Wszystkich należy pozdrawiać skinieniem głowy, ewentualnie pozdrawiać w inny sposób stosowny także do stroju, który się ma na sobie.

karnawał w wenecjikarnawał w wenecji