Poznajcie 3 bezpłatne aplikacje, które przydadzą się Wam w szkole - PRO Civitas
15 min
Rozwój osobisty
10.06.2020

Poznajcie 3 bezpłatne aplikacje, które przydadzą się Wam w szkole - PRO Civitas

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Przed Wami nowe zadania i wyzwania. Przez edukacyjne meandry zdecydowanie łatwiej przejść, trzymając się w grupie. Wspólna nauka do egzaminu z koleżanką, rozwiązywanie trudnych zadań czy praca w grupie nie będą już dla Was problemem. Poznajcie 3 najważniejsze aplikacje, dzięki którym szybko i – co ważne – przyjemnie przygotujecie się do zajęć. Zaczynamy!

Skąd wziąć zdjęcia do prezentacji i referatów?

 

Niezależnie od tego, czy uczycie się w liceum, czy też w zaocznej szkole policealnej, na co dzień na pewno chętnie wykorzystujecie internet. Wprowadza on naukę na zupełnie inny poziom pokazując, że zdobywanie wiedzy może być pasjonującym procesem. Ułatwia też pracę dzięki zasobom tekstowym i graficznym. Atrakcyjne zdjęcia przydają się nie tylko do tworzenia prezentacji, ale także referatów. Skąd pozyskiwać dobrej jakości grafikę?

Wielu z Was odpowie, że po prostu „z internetu”. Nie każdy jednak wie i pamięta o tym, że większość dostępnych w sieci zdjęć chroniona jest prawem autorskim i nie powinna być pobierana bez uprzedniej zgody właściciela. Warto w sposób legalny i mądry korzystać z grafiki www, szczególnie jeśli efekty swojej pracy będziemy prezentować w sytuacji oficjalnej – w szkole czy na uczelni.

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Na szczęście, uczniom i słuchaczom z pomocą przychodzi baza darmowych zdjęć. Dzięki niej, za sprawą jednego kliknięcia możemy ściągnąć wybrane przez siebie grafiki bezpośrednio na dysk.

 

Po pierwsze: Pixabay. To tu znajdziecie zdjęcia do prezentacji

 

Pixabay to popularna platforma, z której chętnie korzystają m.in. blogerzy i osoby związane z pracą w mediach społecznościowych. Bezpłatna baza zdjęć stockowych umożliwia pobranie dobrej jakości fotografii w dowolnej ilości. Zasoby z każdym dniem się powiększają, dając szerokie pole wyboru grafik z różnych dziedzin. Studiujecie kierunki medyczne i poszukujecie konkretnych fotografii do pracy zaliczeniowej? Zerknijcie na stronę pixabay.com i sprawdźcie, które ze zdjęć pasują do Waszej koncepcji.

 

Po drugie: Dropbox. Gdy szukacie wirtualnej przestrzeni do pracy zespołowej

 

Nauczyciel zlecił przygotowanie prezentacji w kilka osób? Macie napięte grafiki i wciąż nie możecie zgrać się ze wszystkimi? Podczas gdy jedno z Was jest na dodatkowym angielskim, drugie dorabia sobie dorywczą pracą? Mamy dla Was rozwiązanie. Pobierzcie bezpłatną aplikację Dropbox (ze strony dropbox.com/pl) na swoje komputery lub smartfony. Rozpocznijcie projekt, korzystając z ze wspólnej wirtualnej przestrzeni dyskowej. Niech każdy z Was w dogodnym dla siebie czasie prześle plik z częścią zrobionego przez siebie zadania. Każdy dokłada własny kamyczek do ogródka, a na koniec jedna z osób spina to w jedną całość. Praca gotowa! Szybko, nowocześnie i przyjemnie, bez wychodzenia z domu. Widzicie, jakie to proste?

Ogromną zaletą Dropboxa jest to, że możecie z niego korzystać, gdziekolwiek się znajdujecie – w autobusie w drodze do domu, w kawiarni czy w ogrodzie. Do pracy potrzebny jest Wam jedynie dostęp do internetu, no i odrobina zapału do pracy. Uczycie się do egzaminu zawodowego na kierunku technika administracji biurowej? Zdarzyło się, że przez weekend jesteście w domu z dala od miasta i chcecie szybko pozyskać potrzebne materiały? Odległość fizyczna nie jest już problemem! Poproście kolegę z grupy, żeby zamieścił je na Dropboxie. W kilka chwil zyskacie dostęp do notatek i będziecie mogli skupić się na najważniejszym.

Innym walorem aplikacji jest łatwe i szybkie udostępnianie dużych plików. Co więcej, druga osoba nie musi mieć nawet konta utworzonego na Dropboxie, aby móc korzystać z naszych zasobów. Wystarczy, że prześlemy je przy pomocy e-maila, czatu czy SMS-a, a nasz odbiorca pobierze kopię pliku na swój dysk.

 

 

Po trzecie: Slack. Z nim wspólnie rozwiążecie zadania

 

Poszukujecie sprawnie działającej aplikacji do korespondencji grupowej? Musicie szybko dogadać się w sprawie wspólnej pracy zaliczeniowej? Uczycie się w liceum dla dorosłych, w którym ciężko zgrać się po zajęciach, a chcecie skonsultować zadania z kilkoma kolegami na raz i nie wiecie, jak to zrobić? Sięgnijcie wtedy po aplikację Slack. Ten bezpłatny program spełnia podobne funkcje jak skrzynka e-mailowa, jednak do naszych celów będzie znacznie praktyczniejszy. Można go ściągnąć na Androida, iPhone’a, na urządzenia Apple czy na dysk komputera z tej strony internetowej https://slack.com/.

Wygoda i prostota obsługi sprawiają, że ze Slacka korzysta coraz więcej osób. Użytkownik aplikacji może utworzyć kanał, w którym wraz z kolegami z grupy porozumie się w sprawie zagadnień do egzaminu zawodowego. Studiujecie kosmetologię i obiecałyście przesłać koleżankom link do tutorialu, jak zrobić makijaż? W tego typu przypadkach niezastąpiony będzie właśnie Slack.

 

Mamy nadzieję, że powyższe aplikacje sprawdzą się podczas codziennej nauki i uprzyjemnią ten czas. Życzymy Wam wielu sukcesów J Powodzenia!