Dlaczego szkoły policealne są bezpłatne? - PRO Civitas
8 min
Szkoła PRO Civitas
Nauka
28.10.2020

Dlaczego szkoły policealne są bezpłatne? - PRO Civitas

By zrozumieć, dlaczego niektóre szkoły policealne nie pobierają opłat za naukę, warto na początku przyjrzeć się dostępnym opcjom edukacji. Jako osoba ze średnim wykształceniem (niekoniecznie maturą) możesz wybrać bezpłatne lub płatne szkoły policealne z uprawnieniami publicznymi.

 

Wybór należy do Ciebie, my przedstawimy Ci możliwości. Dziś dowiesz się jakie opłaty wprowadzają niektóre ze szkół i skąd bezpłatne placówki mają środki na prowadzenie zajęć.

 

Kto może zapisać się do szkoły policealnej?

 

Jeżeli chcesz kontynuować naukę po skończeniu szkoły średniej, by uzyskać tytuł specjalisty lub technika szkoła policealna płatna bądź bezpłatna jest dla Ciebie.

Do takiego typu szkoły możesz się zapisać nie tylko po skończeniu szkoły średniej, ale również po studiach lub w trakcie ich trwania. Tylko wykształcenie zawodowe wyklucza naukę w szkołach policealnych. Ale i to nie jest problemem – możesz najpierw skończyć liceum dla dorosłych.

 

Jakie uprawnienia dają szkoły policealne?

 

Po ukończeniu szkoły policealnej otrzymasz świadectwo, a po zdanym egzaminie suplement do dyplomu technika oraz certyfikat honorowany w Unii Europejskiej – tzw. Europass w języku angielskim.

Pracodawcy z chęcią uznają uprawnienia potwierdzone przez szkoły policealne, bo w końcu taki jest cel uczęszczania na zajęcia – jak najszybciej rozpocząć aktywność w zawodzie. Na pewno łatwiej znajdziesz pracę, mając kwalifikacje i odbyte praktyki – bo te są obowiązkowe podczas nauki.

 

 

Dlaczego niektóre szkoły policealne są darmowe dla słuchaczy?

 

To konkretne placówki wybierają opcje czy szkoła policealna będzie płatna, czy bezpłatna. Brak opłat wynika z tego, że szkołom policealnym z uprawnieniami publicznymi przysługuje dotacja na działalność z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzięki temu mają środki na kształcenie słuchaczy bez konieczności obciążania ich jakąkolwiek opłatą.

Krążą mity, że opłaty lub ich brak wpływają na jakość kształcenia. Dementujemy te plotki. 🙂 Nie ma to znaczenia w kontekście jakości przekazywanej wiedzy, która bardziej zależy od doboru konkretnych nauczycieli na kierunkach. Dlatego Twoja decyzja o wyborze szkoły powinna opierać się na dogłębnej analizie tych wytycznych:

  • zdawalności egzaminów,
  • nauczyciele z doświadczeniem praktycznym,
  • wyposażenie sal itp.

 

Za co niektóre szkoły policealne pobierają opłaty?

 

Niektóre szkoły policealne, pomimo że otrzymują dofinansowanie z MEN, dodatkowo pobierają opłaty za naukę… jest to ich wybór. Co nie zmienia faktu, że wszystkie egzaminy i dyplomy, które prowadzone są w dofinansowanych szkołach policealnych, a także materiały i środki niezbędne do przeprowadzenia zajęć powinny być całkowicie bezpłatne. Choć nie zawsze tak jest… Często podczas podpisywania umowy możesz trafić na ukryte opłaty napisane małym druczkiem. Dlatego zachęcamy do zapoznania się  z jej treścią przed podpisaniem, by nie czuć rozczarowania.

„Dofinansowania są ważne, ale sama znam placówki, które mimo finansowania zewnętrznego, każą płacić sobie za naukę (np. w systemie zaocznym). Spotkałam się też z sytuacją dziwnych opłat np. za egzaminy czy rezygnację ze szkoły. Przed decyzją o podjęciu nauki w danym miejscu warto zrobić research w Internecie i dokładnie czytać wszystko, co się podpisuje. Za zrezygnowanie z nauki po zapisaniu się też się płaci w niektórych szkołach, nawet za cały okres nauki.”wypowiedź znaleziona w Internecie.

 

Jak odbywa się nauka w szkole policealnej PRO Civitas?

 

W naszej szkole zarówno zapisy, jak i nauka odbywa się bezpłatnie. Co to oznacza? Że nie ponosisz opłat za kształcenie, nie ma w umowie ukrytych kwot za niezdany egzamin czy rezygnację. Dlatego możesz ze spokojem rozpocząć naukę w PRO Civitas bez żadnych konsekwencji finansowych.

Jedyny wydatek, jaki ponosisz, to opłata za zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, który dopuszcza Cię do kształcenia w danym zawodzie. Jest to kwota rzędu od 40 do 130 zł w zależności od kierunku.

„W porównaniu do innych szkół nie pobieramy opłat za narzędzia do nauki. A nasze pracownie są wyposażone na wysokim poziomie. Chcemy, by nasi uczniowie mogli kształcić się w dobrych warunkach, dlatego zapewniamy wszelkie materiały.”przekonuje dyrektor szkoły PRO Civitas.

„Ani za zapisanie, ani za rezygnację z zajęć nic się nie płaci. A jedyne, za co zapłaciłam to zaświadczenie od lekarza i fartuch na zajęcia praktyczne. Wszelkie produkty i materiały na zajęciach były ZA DARMO.” – mówi Ania z kierunku asystentka stomatologiczna w PRO Civitas.

Wybierz naszą szkołę i nie ponoś kosztów związanych z nauką.

 

Polecane kierunki: