Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – KPP

KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY - KPP to kurs, którego zakres obejmuje najważniejsze elementy pierwszej pomocy przydatne w codziennych sytuacjach. Realizujemy program, który jest ściśle określony przepisami prawa ustalonymi przez Ministerstwo Zdrowia. Kurs przede wszystkim kierowany jest do służb bezpośrednio współpracujących z Pogotowiem Ratunkowym na miejscu zdarzenia, działających w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym, czyli: strażacy PSP i OSP oraz ratownicy TOPR, WOPR i GOPR.

Tryb nauczania: Dzienny
Zaoczny
Czas trwania: 66h
Uzyskany dokument: Zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN, certyfikat ukończenia szkolenia

Specjalistyczny kurs skierowany do:

• służb bezpośrednio współpracujących z Pogotowiem Ratunkowym na miejscu zdarzenia, działających w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym;
  • osób pracujących przy zabezpieczeniach medycznych imprez masowych.

Jak zostać słuchaczem?

Na szkolenia w Pro Civitas może zapisać się każdy, kto posiada minimum wykształcenie średnie. Szczegółowe informacje podane są w treści opisu szkolenia. Wypełnij formularz i dołącz do ProSłuchaczy.

• Organizacja ratownictwa medycznego – podstawy prawne;
  • Bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia
  • Zestawy ratownicze, dezynfekcja sprzętu
  • Elementy anatomii i fizjologii, ocena poszkodowanego, badanie wstępne oraz szczegółowe;
  • Poszkodowany nieprzytomny;
  • Resuscytacja (dorosły, dziecko, niemowlę, noworodek, sytuacje szczególne);
  • Zasady defibrylacji poszkodowanego metodą półautomatyczną i automatyczną;
  • Wstrząs
  • Inne stany nagłe – drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia, podtopienie, zadławienie;
  • Urazy mechaniczne i obrażenia – złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn;
  • Urazy chemiczne, termiczne, elektryczne i obrażenia, zagrożenia środowiskowe, akty terroru;
  • Taktyka działań ratowniczych – zdarzenie masowe, mnogie, pojedyncze, segregacja wstępna i wtórna, karta udzielonej pomocy, logistyka;
  • Ewakuacja ze strefy zagrożenia;
  • Udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacjach symulowanych;
  • Psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych.

Po ukończeniu kursu i zaliczeniu egzaminu zdobywasz tytuł RATOWNIKA, co uprawnia Cię do udzielania pomocy medycznej na poziomie KPP oraz współpracy ze służbami profesjonalnymi. Zakres czynności wykonywanych przez RATOWNIKA w ramach KPP obejmuje, zgodnie z ustawą o PRM:

• resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
  • tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
  • unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
  • ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
  • prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
  • stosowanie tlenoterapii biernej;
  • ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
  • wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
  • prowadzenie wstępnej segregacji medycznej w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o PRM.

• Ochotnicza Straż Pożarna
  • Państwowa Straż Pożarna
  • Policja
  • Straż Miejska