Metoda Dobrego Startu – kurs z prof. Martą Bogdanowicz

Metoda Dobrego Startu (MDS) Marty Bogdanowicz należy do metod wspomagania rozwoju psychomotorycznego, edukacji i terapii, angażujących uczenie się wielozmysłowe: wzrokowo – słuchowo – dotykowo – kinestetyczno – ruchowe oraz funkcje językowe i wykonawcze. Jej celem jest kształtowanie mowy, przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania, uczenie rysowania, poznawanie liter i cyfr.

Tryb nauczania: Dzienny
Zaoczny
Czas trwania: 18h
Termin kursu: 25.04.2021 - 26.04.2021
Uzyskany dokument: Zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN, certyfikat ukończenia szkolenia

Kurs Metoda Dobrego Startu skierowany jest do nauczycieli przedszkoli, klas młodszych szkoły podstawowej, szkół i ośrodków specjalnych, psychologów, pedagogów i pedagogów specjalnych, logopedów, fizjoterapeutów, osób pracujących indywidualnie z dziećmi, terapeutów dzieci z autyzmem. W kursie mogą również uczestniczyć rodzice, którzy poszukują sposobów wspomagania rozwoju dzieci.

Jak zostać słuchaczem?

Na szkolenia w Pro Civitas może zapisać się każdy, kto posiada minimum wykształcenie średnie. Szczegółowe informacje podane są w treści opisu szkolenia. Wypełnij formularz i dołącz do ProSłuchaczy.

Metoda Dobrego Startu – Sesja 1 z prof. Martą Bogdanowicz

• Czytanie i pisanie a uczenie się polisensoryczne i integracja percepcyjno – motoryczna
  • Geneza Metody Dobrego Startu (MDS):
    1. Geneza metody Dobrego Startu – film holenderski „Le Bon Depart”
    2. Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz w Polsce.
  • Podstawy teoretyczne i zastosowanie Metody Dobrego Startu (MDS)
    1. Założenia Metody Dobrego Startu.
    2. Zastosowanie MDS we wspomaganiu rozwoju psychoruchowego, terapii zaburzeń rozwoju oraz w edukacji
    3. Zastosowanie MDS w diagnostyce zaburzeń rozwoju psychoruchowego.
  • Rodzaje ćwiczeń i struktura zajęć w MDS – omówienie i ćwiczenia praktyczne
    1. Rodzaje zajęć i ćwiczeń
    2. Struktura zajęć – film „Metoda Dobrego Startu”
  • Wersje i programy Metody Dobrego Startu – prezentacja materiału filmowego
    1. Łatwe wzory i piosenki (dla dzieci od 2-5 r.ż)
    2. Wzory literopodobne i piosenki/wierszyki (dla dzieci od 5 – 7 r.ż)
    3. Litery/ cyfry i piosenki/wierszyki (dla dzieci 6 -10 letnich)
  • Organizowanie zajęć prowadzonych MDS
    1. Zespołowe i indywidualne formy zajęć.
    2. Dobór i liczebność grupy.
    3. Czas trwania zajęć.
    4. Urządzenie sali i pomoce do ćwiczeń.
  • Programowanie zajęć
    1. Plan długoterminowy i krótkoterminowy (konspekt) – założenia, programowanie
  • Ćwiczenia praktyczne

Ukończenie szkolenia Metoda Dobrego Startu uprawnia do wykorzystania metody w pracy terapeutycznej.

• Przedszkola i szkoły integracyjne
  • Placówki specjalne
  • Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze
  • Ośrodki zdrowia