Wyszukiwarka kierunków
Kierunek Bezpłatny

Opiekun w domu pomocy społecznej

Opiekun w domu pomocy społecznej pełni funkcję osoby pierwszego kontaktu wobec osób niesamodzielnych, chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących stałej opieki i pielęgnacji, oderwanych przez fakt zamieszkania w instytucjach całodobowych od codziennych kontaktów z rodzinami i bliskimi. Dostrzegając potrzeby i problemy mieszkańców DPS, opiekun współpracuje z zespołem terapeutycznym, tworząc i realizując indywidualne programy oddziaływań skierowanych na osobę korzystającą z pomocy instytucjonalnej. W bezpośredniej opiece nad podopiecznym, realizuje indywidualny plan pracy i opieki, pomaga w zaspakajaniu potrzeb, rozwiązywaniu problemów, wykonywaniu codziennych czynności z zakresu samoobsługi i samopielęgnacji lub pełni funkcje zastępcze. Organizuje osobie podopiecznej czas wolny, umożliwiając samorealizację, rozwój zainteresowań, integrację z rodziną, społecznością lokalną i innymi mieszkańcami DPS lub innej instytucji opiekuńczej.

Zapisz się na kierunek
Tryb nauczania: zaoczny
stacjonarny
dzienny
Czas trwania: 2 lata
Egzamin wstępny: brak
Matura: nie jest wymagana
Uzyskany dokument: Świadectwo ukończenia szkoły policealnej
Państwowy dyplom zawodowy (po zdanym egzaminie)

Zakres zadań zawodowych wymaga od opiekuna określonych kompetencji personalnych i społecznych. Praca z osobą niesamodzielną, chorą i niepełnosprawną wymaga od opiekuna empatii, kreatywności i konsekwencji w realizacji zadań oraz umiejętności kształtowania pozytywnych relacji interpersonalnych w najbliższym otoczeniu osoby podopiecznej.

Jak zostać słuchaczem?

Do naszych szkół może zapisać się każdy, kto posiada minimum wykształcenie średnie. Żeby się uczyć w Pro Civitas nie potrzebujesz matury. Nie musisz też czekać roku na zajęcia, gdyż u nas zajęcia startują we wrześniu i w lutym. Wypełnij formularz i dołącz do ProSłuchaczy.

Czego nauczysz się na kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej w szkole Pro Civitas?

• Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • Zapoznanie z przepisami prawa dotyczącymi pomocy społecznej.
  • Współpraca w zespole i przestrzeganie zasad kultury i etyki w zawodzie opiekuna DPS.
  • Planowanie i wykonywanie usług opiekuńczo-higienicznych u mieszkańca domu pomocy społecznej
  • Dobieranie metod, technik i narzędzi pracy w czynnościach opiekuńczych.
  • Zapoznanie się z wpływem starzenia się człowieka na poszczególne układy.

• Stawianie diagnozy potrzeb i możliwości psychofizycznych mieszkańca domu pomocy społecznej.
  • Wspieranie mieszkańca w czynnościach dnia codziennego.
  • Wykonywanie pomiaru parametrów życiowych.
  • Nabycie umiejętności współpracy z zespołem terapeutycznym.
  • Stosowanie niezbędnego sprzętu pomocniczego i ortopedycznego.

• Kwalifikacje zawodowe SPO.03. Świadczenia usług opiekuńczo-wspierających osobie podopiecznej oraz uprawnienia do wykonywania zawodu Opiekun w domu pomocy społecznej,
  • Możliwość udziału w dodatkowych szkoleniach medycznych,
  • Praktyczne przygotowanie do pracy – uczysz się w profesjonalnych pracowniach.

Gdzie możesz pracować po skończeniu kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej:

• Domy pomocy społecznej
  • Dziennie ośrodki pomocy społecznej