Barber, czyli zawód z tradycjami - PRO Civitas
5 min
Kursy i szkolenia
Kariera
19.01.2022

Barber, czyli zawód z tradycjami - PRO Civitas

Kim jest Barber?

Barber to specjalista, który zajmuje się w większości przypadków wyłącznie brodą i zarostem męskim. Barberzy dysponują zarówno umiejętnościami jak i wiedzą, ale także odpowiednimi narzędziami i kosmetykami, dzięki którym są w stanie zaoferować kompleksową usługę w zakresie stylizacji brody oraz zarostu.

Zawód barbera, którego w dawnych czasach nazywano golibrodą, ma niezwykle długą historię. Dowody na istnienie tej specjalizacji pochodzą z epoki brązu, a pierwsze usługi barberskie były wykonywane przez Egipcjan 5 tysięcy lat przed naszą erą. Barberzy byli obecni również w starożytnym Rzymie i Grecji, ich usługi ceniono także w średniowieczu. Na przełomie XIX i XX wieku zakłady barberskie były miejscem, gdzie mężczyźni przychodzili nie tylko na profesjonalne strzyżenie brody, ale również w celach towarzyskich. Od kilku lat obserwujemy renesans tego zawodu, który staje się coraz bardziej popularny i doceniany.

historia barberingu

 

Barber, czy po prostu fryzjer męski?

 

Błędem jest utożsamianie barbera z fryzjerem męskim. Fryzjer jest osobą specjalizującą się w pielęgnacji i strzyżeniu włosów, a domeną barbera jest stylizacja zarostu oraz brody. Barbering jest więc odrębną specjalizacją od fryzjerstwa męskiego. Mimo, iż głównym zadaniem barbera jest stylizacja brody, posiada również wiedzę i umiejętności w kwestii strzyżenia. Standardem w ofercie barberów jest „combo”, czyli strzyżenie włosów połączone ze stylizacją brody lub zarostu. Oprócz specjalnych technik strzyżenia brody, barberzy korzystają w swojej pracy z specjalistycznych produktów takich jak pomady, olejki czy wody kolońskie, które nie tylko stylizują, ale również wzmacniają zarost i odżywiają skórę twarzy.

 

kurs barberski golenie brzytwą

 

 

Jakie usługi świadczy Barber?

 

Do głównych zadań Barbera należy strzyżenie oraz golenie brody, wąsów oraz zarostu. Specjalista ten zajmuje się również wszelkimi aspektami dotyczącymi pielęgnacji brody. Zabiegi oferowane w salonie barberingu mają działanie nawilżające i odżywiające, oraz wspomagają proces odbudowy uszkodzonych włosków. Kuracje stosowane w salonach mają za zadanie poprawić gęstość zarostu oraz przyśpieszyć porost brody. Większość salonów, oprócz usług barberskich, oferuje sprzedaż kosmetyków do stylizacji oraz pielęgnacji brody i zarostu.

 

usługi barber kielce kurs

 

 

Jak zostać Barberem?

 

Śledząc trendy w zakresie usług na obecnym rynku, można z całą pewnością stwierdzić, że barber jest zawodem przyszłości. Barberem może zostać każdy, kogo pasjonuje aspekt męskiej stylizacji. Zawodu możesz nauczyć się na intensywnych kursach o profilu praktycznym. Dwudniowe szkolenia dedykowane dla początkujących, obejmują teoretyczną i praktyczną naukę wykonywania zawodu. Poznasz na nich zasady i tajniki stosowane w pielęgnacji brody oraz zarostu.

 

Sprawdź: Kurs Barber – strzyżenie męskie włosów i brody

Polecane kursy:

Polecane kierunki: