Przebranżowienie i przekwalifikowanie zawodowe - co to jest i kiedy warto je rozważyć? - PRO Civitas
8 min
Szkoła PRO Civitas
Nauka
Kariera
13.12.2021

Przebranżowienie i przekwalifikowanie zawodowe - co to jest i kiedy warto je rozważyć? - PRO Civitas

Co to jest przebranżowienie i przekwalifikowanie zawodowe?

Wybrana ścieżka zawodowa nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Szczególnie jeśli została wybrana pod presją lub z braku innych możliwość. Jeszcze do niedawna całkowita zmiana zawodu była praktycznie niemożliwa. Jednak obecnie coraz więcej osób chętnie poszerza swoje kwalifikacje zawodowe i nieukrywaną satysfakcją zmienia dotychczasowe stanowisko. Jaka jest różnica między przebranżowieniem a przekwalifikowaniem? Kiedy warto się na nie zdecydować? Jak to zrobić? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!

 

Przebranżowienie a przekwalifikowanie zawodowe

 

Zarówno przebranżowienie, jak i przekwalifikowanie daje pracownikowi możliwość rozwoju i podjęcie zatrudnienia na znacznie lepszych warunkach. Niemniej jednak te dwa pojęcia nie są sobie równoznaczne.
Przebranżowienie oznacza pracę na tym samym stanowisku, jednak w całkiem innej branży. Choć definicja wydaje się dość skomplikowana, to w praktyce wcale tak nie jest. Osoba, która chce się przebranżowić, nie zmienia wykonywanego zawodu, a jedynie sektor gospodarki, np. do tej pory pracował jako magazynier w hurtowni zabawek, a teraz chce znaleźć pracę na tym samym stanowisku, ale w branży budowlanej. Przebranżowienie często jest mylone z przezawodowieniem, które polega na całkowitej zmianie zawodu.

Natomiast przekwalifikowanie polega na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. W tym wypadku pracownik nie zmienia zawodu, a jedynie doskonali swoje umiejętności np. zawodowy kierowca jeżdżący samochodem osobowym, postanawia zrobić kurs prawa jazdy na ciężarówki.

 

Jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy po 30,40,50?

 

Zawód najczęściej wybierany jest w okresie szkoły średniej. To właśnie w tym momencie człowiek musi podjąć decyzję, co będzie chciał robić po jej ukończeniu. Być może pójdzie na studia lub od razu podejmie pracę. Bez względu na to, jaką podejmie decyzję, nie może przewidzieć, czy obrana droga zawodowa będzie satysfakcjonująca. Po pewnym czasie często okazuje się, że wybrany zawód nie spełnia oczekiwań, a codzienne pojawianie się w miejscu pracy jest przykrym obowiązkiem. W tej sytuacji warto pomyśleć właśnie o przekwalifikowaniu. Istnieje całkiem spora szansa, że podniesienie kwalifikacji i zmiana określonego kierunku może od nowa wzbudzić chęci do działania.

Niestety wiele osób wraz z upływem lat boi się zmian. Warto pamiętać, że wiek niczego nie zmienia, a przekwalifikowanie zawodowe można zrobić w każdej chwili!

 

Jak się przekwalifikować – krok po kroku:

 

Znajdź niszę – to co lubisz robić

Wbrew powszechnemu przekonaniu praca może być przyjemna, pod warunkiem, że człowiek robi to, co lubi. Choć nie łatwo połączyć zatrudnienie z pasją, to jest to możliwe. Do tej pory wykonywany zawód nie pojawił się bez przyczyny. Całkiem możliwe, że wybór był spowodowany jakimś bodźcem, który z czasem odszedł w zapomnienie. Dobrze jest sobie o nim przypomnieć i znaleźć to, czego brakuje w życiu zawodowym. W dużej mierze chodzi o to, aby w pogoni za pracą i karierą nie zapominać o własnej osobie.

 

Odkryj swoje słabe i mocne strony

 

Przed rozpoczęciem przekwalifikowania zawodowego dobrze jest przyjrzeć się samemu sobie. Niewykluczone, że niektóre nasze cechy mogą w pewien sposób ograniczać podnoszenie kwalifikacji lub wręcz odwrotnie. Mocne strony koniecznie trzeba pielęgnować i pokazywać je innym. To one stanowią naszą siłę i dają szansę na rozwój. Natomiast te słabe należy eliminować i nie pozwolić im sobą zawładnąć.

 

Zadbaj o rozwój umiejętności zawodowych kluczowych do przekwalifikowania zawodowego

 

Do przekwalifikowania zawodowego niezbędne jest podjęcie działań, które pozwolą rozszerzyć kompetencje i polepszyć sytuację zawodową.

Sprawdź poniższą listę możliwości edukacyjnych na przekwalifikowanie: 

 

  • Szkoły policealne to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób starszych, jak i tych, którzy dopiero ukończyli szkołę średnią. Już nawet w 1 rok można uzyskać zawód lub nabyć wiedzę, która uległa zamianom na przełomie lat. Szkoła policealna to nie tylko nauka, ale też nowe umiejętności i szansa na lepsze zatrudnienie. Co bardzo istotne, większość szkół policealnych jest całkowicie bezpłatna. Możesz wybierać z kilkudziesięciu kierunków, również katalogu zawodów medycznych.

Sprawdź najlepsze kierunki

 

  • Kursy zawodowe, warsztaty i szkolenia dają możliwość kształcenia się w kierunku zawodowym i bycia na bieżąco ze wszelkimi nowościami na rynku branżowym. Są to najbardziej intensywne i najszybsze formy zdobywania nowych umięjętności, rozwijania obecnych, czy też nabywania nowych kwalifikacji zawodowych. Kursy i szkolenia mogą być realizowane w formie stacjonarnej, a także obecnie niezwykle popularnej formie szkoleń online. Wiele szkoleń możesz ukończyć pozyskując dofinansowanie w wysokości nawet 100% kosztów szkolenia.

Sprawdź najlepsze szkolenia

 

  • Studia zaoczne pozwalają jednocześnie uczyć się i pracować, a każdy pracodawca na pewno doceni chęci wykazywane przez pracownika. Co więcej, wyższe wykształcenie to często również wyższe wynagrodzenie.

 

  • Studia podyplomowe. Można na nich pogłębiać i uzupełniać nabytą już wiedzę. Ukończenie studiów to dobra perspektywa na przyszłość, która nie tylko podnosi kwalifikacje, ale także pozwala na przebranżowienie.

 

Przygotuj dobre CV oraz list motywacyjny

 

Życiorys i list motywacyjne to niezwykle ważne dokumenty dla potencjalnego pracodawcy. Powinny więc zostać przygotowane z odpowiednią starannością i precyzją. W CV koniecznie należy umieścić wszystkie ukończone kursy, dyplomy, czy umiejętności.

Natomiast w liście motywacyjnym trzeba tak przedstawić swoją kandydaturę, aby przedsiębiorca nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że zatrudnienie pracownika jest najlepszym rozwiązaniem.
Poza tym trzeba pamiętać, że informacje zawarte w liście muszą być zgodne z tymi znajdującymi się w życiorysie.

Polecane kierunki: