Kurs - Komunikacja alternatywna i wspomagająca - PRO Civitas Kielce

Dwudniowy kurs pozwoli Ci zdobyć umiejętności w zakresie rozwijania kompetencji komunikacyjnej u osób ze złożonymi potrzebami komunikacji. AAC to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Metody te umożliwiają takim osobom wyrażanie swoich potrzeb, preferencji, myśli, opinii, a w konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami. AAC wspiera budowanie tożsamości osoby niemówiącej, pozwala jej stać się autonomiczną jednostką, a tym samym daje niezależność i poczucie wpływu na swoje życie. Nauka porozumiewania się jest najistotniejszym ze wszystkich oddziaływań terapeutycznych podejmowanych wobec osób niemówiących.

Tryb nauczania: weekendowy stacjonarny
Czas trwania: 16 h
Termin kursu: 02.04.2022 - 03.04.2022
Uzyskany dokument: Zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN, certyfikat ukończenia kursu

W cyklu szkoleniowym z zakresu AAC możesz wziąć udział, jeśli chcesz wykorzystywać w swojej pracy sposoby komunikacji wspomagającej i alternatywnej lub jesteś:

• pedagogiem
  • logopedą
  • terapeutą
  • nauczycielem
  • rodzicem
  • czy inną osobą pracującą z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z niepełnosprawnościami, powodującymi brak lub ograniczenie możliwości komunikacji werbalnej i z ciężkimi zaburzeniami porozumiewania się: upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, opóźnionym rozwojem mowy, w stanach po uszkodzeniu mózgu w wyniku wypadków, wylewów i zatorów, z niepełnosprawnością sprzężoną.

Jak się zapisać?

Kurs ma charakter ogólnodostępny, co oznacza, że każdy może wziąć w nim udział. Nie wymagamy żadnych dodatkowych uprawnień i zezwoleń.

tutor_placeholder

Trener: Edyta Tyszkiewicz oraz Tomasz Wiech

Edyta Tyszkiewicz
Pedagog, terapeuta zajęciowy, neurorehabilitant C-eye, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej, terapeuta rozwojowy- Growth through Play System, kinezjolog edukacyjny, specjalista terapii ręki. Superwizor komunikacji alternatywnej i wspomagającej m.in. w Sense-centrum integracja sensoryczna przedszkole i szkoła terapeutyczna. Wykładowca z zakresu komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Omnibus Centrum Edukacyjne w Szczecinie i w Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie. Współautorka książki „Mutyzm wybiórczy- skuteczne metody terapii”. Autoryzowany partner AssisTechu w zakresie treści terapeutycznych w C-eye i Eyefeelu. Autoryzowany konsultant C-eye w woj. Zachodniopomorskim. Współtwórca i współwłaściciel projektu i strony szkolenia-aac.pl. Od wielu lat pracuje z dziećmi z deficytami rozwojowymi, jak również z dorosłymi po wypadkach, udarach, urazach.

Tomasz Wiech
Logopeda, filolog języka angielskiego, oligofrenopedagog, terapeuta dzieci ze spectrum autyzmu, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Autor publikacji w zakresie metodyki nauczania dzieci języka obcego, terapii dzieci z chorobami genetycznymi oraz poradników dla tłumaczy mających kontakt z osobami z zaburzeniami mowy m.in.: Wpływ tradycyjnych metod nauczania języków obcych na kształtowanie się mowy i kompetencji językowych dzieci w wieku przedszkolnym, Terapia zaburzeń mowy i języka chłopców z zespołem kruchego chromosomu X, The speech and language treatment for individuals with Dandy Walker Malformation: a case report,  Strategies for translating stutterer characters in the novels. Współzałożyciel Grupy Nowe Trendy AAC. Twórca pomocy dydaktycznych w zakresie komunikacji alternatywnej i wspomagającej.

• Neurobiologiczne podstawy uczenia się języka.
  • Wprowadzenie w komunikację alternatywną i wspomagającą.
  • Diagnoza- omówienie dostępnych arkuszy diagnostycznych.
  • Zasady tworzenia książek / pomocy osobistych.
  • Eyetracking.
  • Narzędzia w komunikacji AAC – technologia niska i wysoka.
  • Praktyczne warsztaty- tworzenie profilu komunikacyjnego, adekwatnych strategii, tablic komunikacyjnych dla wybranych, konkretnych przypadków z użyciem poznanych narzędzi.

Po ukończeniu szkolenia otrzymujesz Zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz Certyfikat Instytutu Pro Civitas zgodnie ze standardami SUS 2.0.

• Przedszkola i szkoły integracyjne
  • Placówki specjalne
  • Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze
  • Ośrodki zdrowia