Technik sterylizacji medycznej to człowiek, bez którego funkcjonowanie szpitali czy gabinetów lekarskich byłoby niemożliwe. Ale nie tylko – obecnie taki pracownik musi być w każdym gabinecie kosmetycznym, fryzjerskim, SPA i tatuażu – na nudę nie można narzekać! W trakcie opracowania są przepisy dotyczące obowiązku
Sterylizacja kojarzy się zwykle ze zwierzętami, ale to już jest działka weterynarzy. Technika sterylizacji medycznej interesują trochę mniejsze organizmy 😉. Historia tej dziedziny sięga XIX wieku, kiedy to ludzie uświadomili sobie, że bakterie powodują różne choroby, a tym samym mogą być niebezpieczne dla zdrowia. I wtedy zaczęło się pucowanie wszystkiego! Nie mówiąc już o obecnej sytuacji, gdzie każdy chce „mieć sterylnie”.
To ktoś, kto dba o błysk, czyli o to, by na sprzęcie i wyposażeniu nie było absolutnie żadnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Musi wiedzieć, jakich preparatów użyć, w jakich ilościach je stosować i jak często potrzebna jest dezynfekcja. Technik sterylizacji medycznej potrafi demontować specjalistyczny sprzęt, by można było zdezynfekować (manualnie lub maszynowo) poszczególne elementy. Po zakończeniu sterylizacji sprzęt oczywiście trzeba doprowadzić do stanu używalności, a następnie sporządzić dokumentację z całego procesu czyszczenia – odpowiedzialne zadanie!
W sterylizatorni! To nie żart, takie miejsca znajdują się w szpitalach, przy blokach operacyjnych oraz w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Sterylizacja sprzętu potrzebna jest również w pracowniach endoskopowych, czy gabinetach stomatologicznych. Ale także w miejscach, o których wspominaliśmy na początku: salonach kosmetycznych, fryzjerskich, SPA i tatuażu.
Widzisz potencjał w pracy w różnego rodzaju salonach lub ośrodkach medycznych? Zdobądź kwalifikacje w Szkole PRO Civitas w rok i zacznij pracować w zawodzie.