Co robi technik sterylizacji medycznej – sprawdź czy przydadzą Ci się te kwalifikacje - PRO Civitas
5 min
Szkoła PRO Civitas
Kariera
09.11.2020

Co robi technik sterylizacji medycznej – sprawdź czy przydadzą Ci się te kwalifikacje - PRO Civitas

Zawód, którego na pierwszy rzut oka nie widać, ale w teście białej rękawiczki zająłby pierwsze miejsce! Technik sterylizacji medycznej to ktoś, kto dba o błysk, czyli o to, by na sprzęcie i wyposażeniu nie było absolutnie żadnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

 

Technik sterylizacji medycznej to człowiek, bez którego funkcjonowanie szpitali czy gabinetów lekarskich byłoby niemożliwe. Ale nie tylko – obecnie taki pracownik musi być w każdym gabinecie kosmetycznym, fryzjerskim, SPA i tatuażu – na nudę nie można narzekać! W trakcie opracowania są przepisy dotyczące obowiązku 

Sterylizacja kojarzy się zwykle ze zwierzętami, ale to już jest działka weterynarzy. Technika sterylizacji medycznej interesują trochę mniejsze organizmy 😉. Historia tej dziedziny sięga XIX wieku, kiedy to ludzie uświadomili sobie, że bakterie powodują różne choroby, a tym samym mogą być niebezpieczne dla zdrowia. I wtedy zaczęło się pucowanie wszystkiego! Nie mówiąc już o obecnej sytuacji, gdzie każdy chce „mieć sterylnie”.

 

Czym się zajmuje technik sterylizacji medycznej?

 

To ktoś, kto dba o błysk, czyli o to, by na sprzęcie i wyposażeniu nie było absolutnie żadnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Musi wiedzieć, jakich preparatów użyć, w jakich ilościach je stosować i jak często potrzebna jest dezynfekcja. Technik sterylizacji medycznej potrafi demontować specjalistyczny sprzęt, by można było zdezynfekować (manualnie lub maszynowo) poszczególne elementy. Po zakończeniu sterylizacji sprzęt oczywiście trzeba doprowadzić do stanu używalności, a następnie sporządzić dokumentację z całego procesu czyszczenia – odpowiedzialne zadanie!

 

 

Gdzie możesz pracować po skończeniu kierunku?

 

W sterylizatorni! To nie żart, takie miejsca znajdują się w szpitalach, przy blokach operacyjnych oraz w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Sterylizacja sprzętu potrzebna jest również w pracowniach endoskopowych, czy gabinetach stomatologicznych. Ale także w miejscach, o których wspominaliśmy na początku: salonach kosmetycznych, fryzjerskich, SPA i tatuażu.

Widzisz potencjał w pracy w różnego rodzaju salonach lub ośrodkach medycznych? Zdobądź kwalifikacje w Szkole PRO Civitas w rok i zacznij pracować w zawodzie.

 

REKRUTACJA TRWA!
Zajmij swoje miejsce
i odbierz bezpłatnie pakiet Office 365

 

Sprawdź kierunek

Polecane kierunki: