Czym zajmuje się asystent osoby niepełnosprawnej? Sprawdź czy to praca dla Ciebie - PRO Civitas
8 min
Szkoła PRO Civitas
Kariera
28.09.2020

Czym zajmuje się asystent osoby niepełnosprawnej? Sprawdź czy to praca dla Ciebie - PRO Civitas

Asystent osoby niepełnosprawnej to ktoś wyjątkowy, kogo pracą jest sprawianie, że niemożliwe staje się możliwe. Stajesz się doradcą medycznym, zawodowym i społecznym, a tak naprawdę opiekunem, coachem i przyjacielem osoby niepełnosprawnej.

 

Asystent z zasady pomaga komuś w pracy. Asystent osoby niepełnosprawnej to ktoś wyjątkowy, kogo pracą jest sprawianie, że niemożliwe staje się możliwe. Może brzmi to górnolotnie, ale dla kogoś, kto ma problemy z poruszaniem się, samodzielne wyjście na spacer jest nierealne. Asystent, który świadczy codzienną pomoc takiej osobie, jest kimś naprawdę ważnym.

 

Jakie zadania wykonuje asystent osoby niepełnosprawnej?

 

Na tym kierunku nauczysz się medycznych aspektów pracy z osobami niepełnosprawnymi. Wykonując ten zawód, będziesz uczestniczyć w rehabilitacji i w zabiegach medycznych Twojego podopiecznego.

Zadania asystenta osoby z niepełnosprawnością nie ograniczają się tylko do usuwania fizycznych barier i przeszkód w życiu codziennym. Ta praca polega także na współpracy z pracownikami socjalnymi i reprezentowaniu podopiecznego oraz włączaniu go w różne inicjatywy. Asystowanie podopiecznemu polega również po prostu na obecności i zapewnianiu rozrywki. Samotność to często druga strona medalu osób niepełnosprawnych.

Jako asystent osoby niepełnosprawnej będziesz również pełnić funkcję coacha. Twoim głównym celem będzie wspieranie i motywowanie podopiecznego w dążeniu do samodzielności. By dobrze to robić, musisz rozumieć potrzeby i problemy osób z niepełnosprawnościami i znać metody radzenia sobie z nimi. Asystowanie to pomoc, ale nie wyręczanie czy podejmowanie decyzji za kogoś. Będąc asystentem osoby niepełnosprawnej, jesteś doradcą medycznym, zawodowym i społecznym, czyli opiekunem, coachem i przyjacielem.

 

Gdzie możesz pracować po skończeniu szkoły?

 

Asystent osoby niepełnosprawnej potrzebny jest w ośrodkach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i opieki zdrowotnej, a także w szpitalach specjalistycznych i placówkach paliatywnych. Pracę znajdziesz wszędzie tam, gdzie ludzie niepełnosprawni potrzebują pomocy w życiu codziennym lub w powrocie do samodzielnego funkcjonowania.


 

Czujesz, że ten zawód jest dla Ciebie? Zdobądź kwalifikacje w Szkole PRO Civitas w rok i zacznij pracować w zawodzie.

 

REKRUTACJA NA WRZESIEŃ 2021 TRWA
Zajmij swoje miejsce i odbierz pakiet Office365

 

Sprawdź kierunek

Polecane kierunki: