Asystent z zasady pomaga komuś w pracy. Asystent osoby niepełnosprawnej to ktoś wyjątkowy, kogo pracą jest sprawianie, że niemożliwe staje się możliwe. Może brzmi to górnolotnie, ale dla kogoś, kto ma problemy z poruszaniem się, samodzielne wyjście na spacer jest nierealne. Asystent, który świadczy codzienną pomoc takiej osobie, jest kimś naprawdę ważnym.
Na tym kierunku nauczysz się medycznych aspektów pracy z osobami niepełnosprawnymi. Wykonując ten zawód, będziesz uczestniczyć w rehabilitacji i w zabiegach medycznych Twojego podopiecznego.
Zadania asystenta osoby z niepełnosprawnością nie ograniczają się tylko do usuwania fizycznych barier i przeszkód w życiu codziennym. Ta praca polega także na współpracy z pracownikami socjalnymi i reprezentowaniu podopiecznego oraz włączaniu go w różne inicjatywy. Asystowanie podopiecznemu polega również po prostu na obecności i zapewnianiu rozrywki. Samotność to często druga strona medalu osób niepełnosprawnych.
Jako asystent osoby niepełnosprawnej będziesz również pełnić funkcję coacha. Twoim głównym celem będzie wspieranie i motywowanie podopiecznego w dążeniu do samodzielności. By dobrze to robić, musisz rozumieć potrzeby i problemy osób z niepełnosprawnościami i znać metody radzenia sobie z nimi. Asystowanie to pomoc, ale nie wyręczanie czy podejmowanie decyzji za kogoś. Będąc asystentem osoby niepełnosprawnej, jesteś doradcą medycznym, zawodowym i społecznym, czyli opiekunem, coachem i przyjacielem.
Asystent osoby niepełnosprawnej potrzebny jest w ośrodkach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i opieki zdrowotnej, a także w szpitalach specjalistycznych i placówkach paliatywnych. Pracę znajdziesz wszędzie tam, gdzie ludzie niepełnosprawni potrzebują pomocy w życiu codziennym lub w powrocie do samodzielnego funkcjonowania.
Czujesz, że ten zawód jest dla Ciebie? Zdobądź kwalifikacje w Szkole PRO Civitas w rok i zacznij pracować w zawodzie.