Wokół zawodu księgowego narosło wiele nieprawdziwych stereotypów. Praca ta często jest utożsamiana z monotonią i nudą, dniem roboczym spędzanym w szarym garniturze lub niewygodnej garsonce, wśród komputerów i drukarek. W rzeczywistości księgowi to przedstawiciele jednej z nielicznych grup zawodowych w Polsce, które mogą spać zupełnie spokojnie, bez obaw o swoją przyszłość. W kraju z tak skomplikowanym systemem podatkowym pracy im z pewnością nigdy nie zabraknie.
Pojęcie księgowości dość często jest używane zamiennie z rachunkowością. Zupełnie niesłusznie, bowiem ich znaczenie się różni. Rachunkowość to bardziej rozległa dziedzina, obejmująca znacznie szerszy zakres zdarzeń. Księgowość jest natomiast częścią rachunkowości i składa się na nią razem z kalkulacją oraz sprawozdawczością finansową. Spojrzenie na firmę z perspektywy rachunkowości będzie więc bardziej holistyczne, gdyż zawiera w sobie nie tylko pierwiastek podatkowy, ale również zarządczy i finansowy.
Księgowość z kolei zajmuje się po prostu ewidencją zdarzeń gospodarczych w firmie, rejestrowaniem jej przychodów, kosztów i dochodów. Profesjonalny księgowy to dla przedsiębiorcy osoba, która stoi na straży poprawności dokumentacji podatkowej w firmie, dba o terminowe rozliczenia i dostosowuje prowadzenie ksiąg do aktualnych przepisów prawa.
Wiele osób wychodzi z założenia, że praca księgowego musi być nudna. Dlaczego tak jest? Być może dlatego, że zawód ten w żadnym stopniu nie kojarzy się z twórczą kreatywnością. Wręcz przeciwnie, określenie „kreatywna księgowość” ma raczej znaczenie pejoratywne i nasuwa dość negatywne konotacje. Czy jest to jednoznaczne z monotonią i powtarzalnością w pracy księgowego? Absolutnie nie. Zwłaszcza w Polsce, gdzie dynamika zmian podatkowych i wielowątkowość systemu przyciąga do zawodu księgowego osoby, które nudzić się wcale nie lubią.
Praca w księgowości ma całą masę zalet, o których niewiele się mówi, a które są kluczowe dla większości dorosłych poszukujących dla siebie stałego zatrudnienia na rynku pracy. Są to m.in.:
Przed księgowymi w Polsce rysują się znakomite perspektywy. Jest to ściśle związane z systemem podatkowym w Polsce, który dla osoby bez kierunkowego wykształcenia jest niezbyt przejrzysty. Skutkiem tego nawet freelancerzy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, a są ich w Polsce miliony, korzystają z usług zewnętrznych księgowych. W rankingu konkurencyjności systemów podatkowych w krajach OECD opublikowanym przez Tax Foundation Polska zajmuje odległe 36. miejsce, tym samym wyprzedzając jedynie Włochy. Nic nie wskazuje, aby sytuacja ta miała ulec diametralnej zmianie. Księgowi w Polsce są, byli i będą potrzebni, a ich zarobki będą systematycznie rosły, co w dobie wysokiej inflacji jest niezwykle ważne.