Czy Księgowy to zawód przyszłości?Zapotrzebowanie firm jest gigantyczne - PRO Civitas
4
Kursy i szkolenia
Kariera
12.12.2022

Czy Księgowy to zawód przyszłości?Zapotrzebowanie firm jest gigantyczne - PRO Civitas

Wokół zawodu księgowego narosło wiele nieprawdziwych stereotypów. Praca ta często jest utożsamiana z monotonią i nudą, dniem roboczym spędzanym w szarym garniturze lub niewygodnej garsonce, wśród komputerów i drukarek. W rzeczywistości księgowi to przedstawiciele jednej z nielicznych grup zawodowych w Polsce, które mogą spać zupełnie spokojnie, bez obaw o swoją przyszłość. W kraju z tak skomplikowanym systemem podatkowym pracy im z pewnością nigdy nie zabraknie.

Księgowość a rachunkowość – czym się różnią?

Pojęcie księgowości dość często jest używane zamiennie z rachunkowością. Zupełnie niesłusznie, bowiem ich znaczenie się różni. Rachunkowość to bardziej rozległa dziedzina, obejmująca znacznie szerszy zakres zdarzeń. Księgowość jest natomiast częścią rachunkowości i składa się na nią razem z kalkulacją oraz sprawozdawczością finansową. Spojrzenie na firmę z perspektywy rachunkowości będzie więc bardziej holistyczne, gdyż zawiera w sobie nie tylko pierwiastek podatkowy, ale również zarządczy i finansowy.

Księgowość z kolei zajmuje się po prostu ewidencją zdarzeń gospodarczych w firmie, rejestrowaniem jej przychodów, kosztów i dochodów. Profesjonalny księgowy to dla przedsiębiorcy osoba, która stoi na straży poprawności dokumentacji podatkowej w firmie, dba o terminowe rozliczenia i dostosowuje prowadzenie ksiąg do aktualnych przepisów prawa.

 

czy księgowy to zawód przyszłości

 

Czy praca księgowego jest nudna? Obalamy mity

Wiele osób wychodzi z założenia, że praca księgowego musi być nudna. Dlaczego tak jest? Być może dlatego, że zawód ten w żadnym stopniu nie kojarzy się z twórczą kreatywnością. Wręcz przeciwnie, określenie „kreatywna księgowość” ma raczej znaczenie pejoratywne i nasuwa dość negatywne konotacje. Czy jest to jednoznaczne z monotonią i powtarzalnością w pracy księgowego? Absolutnie nie. Zwłaszcza w Polsce, gdzie dynamika zmian podatkowych i wielowątkowość systemu przyciąga do zawodu księgowego osoby, które nudzić się wcale nie lubią.

Praca w księgowości ma całą masę zalet, o których niewiele się mówi, a które są kluczowe dla większości dorosłych poszukujących dla siebie stałego zatrudnienia na rynku pracy. Są to m.in.:

  • perspektywy rozwoju – zdolny księgowy ma szerokie możliwości awansu w strukturach firmy lub zmiany pracodawcy. Zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora jest ogromne we wszystkich regionach Polski
  • spokojna atmosfera w pracy – dział księgowości to często ten, w którym organizacja pracy i relacje między pracownikami są oceniane najwyżej
  • brak sezonowości – praca księgowego w żadnym stopniu nie ma charakteru sezonowego i zapewnia stały, pewny dochód
  • korzystne warunki zatrudnienia – standardem w zawodzie księgowego jest umowa na pełen etat ze wszystkimi świadczeniami
  • możliwość „przejścia na swoje” – osoby ambitne i z własną wizją, chcące pracować na swoją markę, mogą założyć własne biuro księgowe, maksymalizując swoje zarobki i stawiając na niezależność
  • możliwość pracy zdalnej – coraz więcej firm umożliwia księgowym pracę hybrydową lub zdalną, co jest dużym udogodnieniem dla osób z prowincji, które chcą pracować w dużej firmie i jednocześnie nie tracić czasu na codzienne dojazdy.

Dlaczego księgowy w Polsce to zawód przyszłości?

Przed księgowymi w Polsce rysują się znakomite perspektywy. Jest to ściśle związane z systemem podatkowym w Polsce, który dla osoby bez kierunkowego wykształcenia jest niezbyt przejrzysty. Skutkiem tego nawet freelancerzy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, a są ich w Polsce miliony, korzystają z usług zewnętrznych księgowych. W rankingu konkurencyjności systemów podatkowych w krajach OECD opublikowanym przez Tax Foundation Polska zajmuje odległe 36. miejsce, tym samym wyprzedzając jedynie Włochy. Nic nie wskazuje, aby sytuacja ta miała ulec diametralnej zmianie. Księgowi w Polsce są, byli i będą potrzebni, a ich zarobki będą systematycznie rosły, co w dobie wysokiej inflacji jest niezwykle ważne.

 

najlepsze szkolenie z rachunkowości w kielcach w Pro Civitas

 

Polecane kursy: