Technik administracji - człowiek od papierkowej roboty - PRO Civitas
8 min
Szkoła PRO Civitas
Kariera
29.01.2021

Technik administracji - człowiek od papierkowej roboty - PRO Civitas

Technik administracji to pracownik, którego nie przerażają stosy segregatorów i zapchane foldery w komputerze. W praktyce są to asystentki prezesa lub sekretarki w firmach czy podmiotach samorządowych.

 

Czym się zajmuje technik administracji?

 

Napisanie umowy? Żaden problem. Regulamin? Czysta przyjemność. Instrukcja, porozumienie, decyzja? Sama frajda. Taki ktoś potrzebny jest niemal w każdej firmie, nie mówiąc już o urzędzie.

To na jego barkach spoczywa interpretacja prawnych niuansów, które mają wpływ na sprawne działanie i płynność przepływu dokumentacji. Technik administracji przeprowadza także analizy ekonomiczne, posługując się przy tym różnymi wskaźnikami. Nie jest mu obca interpretacja dokumentacji księgowej i finansowej. To taki człowiek orkiestra – zna się na wszystkim po trochu.

 

asystentka sekretarka

 

Co musi umieć sekretarka/asystentka?

 

Administracja to nie tylko papierowe dokumenty. Obecnie w firmach korespondencja wewnętrzna i zewnętrzna opiera się na systemach komputerowych. Klasyczne faksy zostały zastąpione skanerami, a podpisy elektroniczne z dnia na dzień zyskują na popularności – to kamień z serca dla orędowników nowoczesnych technologii.

Bez względu jednak na to, czy wiadomości pisane są na papierze, czy w Outlooku, technik administracji musi być za pan brat z zasadami poprawnej polszczyzny (a w niektórych firmach również angielszczyzny lub innego języka obcego).

To do jego obowiązków często należy sporządzanie notatek służbowych i sprawozdań. Niezwykle ważną umiejętnością w takiej pracy jest poszukiwanie informacji i ich klasyfikacja, a także decydowanie o tym, co jest ważne, a co mniej istotne w danym problemie administracyjnym.

Technik administracji zwykle kojarzy się z rzetelnością i odpowiedzialnością. To bardzo ważne cechy osoby wykonującej taki zawód. Do tego zestawu przydatna jest również komunikatywność i wysoka kultura osobista – z takim pakietem cech możesz podbijać branżę.

 

technik administracji

 

Gdzie możesz pracować z tytułem technika administracji?

 

Drzwi stoją otworem we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego oraz administracji rządowej i samorządowej. Tłumacząc na polski – praca typowo urzędowa.

Inne rozwiązanie to praca w fundacjach i organizacjach społecznych, gdzie jest dużo projektów, w tym unijnych – czytaj dużo papierów do uzupełnienia.

Prywatne firmy również potrzebują technika administracji.

Znajdziesz pracę również jako freelancer, czyli tak zwana wirtualna asystentka. Teraz to bardzo na czasie! Zapotrzebowanie jest ogromne. I nie trzeba się tu ograniczać do jednej firmy, więc szansa zarobku jest większa.

 

Stosy papierów to dla Ciebie nic strasznego? Zdobądź kwalifikacje w Szkole PRO Civitas w 2 lata i zacznij pracować w zawodzie.

 

REKRUTACJA TRWA!
Zajmij swoje miejsce i odbierz bezpłatnie pakiet Office 365!

 

Zapisz się bezpiecznie online

Polecane kierunki: