Jak wybrać idealny kierunek w szkole policealnej - wywiad z doradcą zawodowym - PRO Civitas
Kariera
Rozwój osobisty
18.03.2021

Jak wybrać idealny kierunek w szkole policealnej - wywiad z doradcą zawodowym - PRO Civitas

W tym momencie jako absolwent szkoły średniej lub technikum masz bardzo wiele możliwości edukacyjnych. Nawet bez wyuczonego zawodu możesz zacząć pracować dzięki szkole policealnej. Wiele młodych osób jest już świadoma takich możliwości.

 

Problem tkwi w czymś innym. Mianowicie często podczas rekrutacji spotykamy się z sytuacją, że absolwenci nie do końca wiedzą, w jakim zawodzie dalej się kształcić – co jest zupełnie zrozumiałe. Dlatego dziś porozmawiamy z doradcą zawodowym, o tym jak wybrać idealny kierunek. Powitajcie Annę Kaczmarek.

 

jak wybrać kierunek

 

Paulina, PRO Civitas: Jeśli już wiemy, że młodzi ludzie mają problem z wyborem odpowiedniego kierunku, to co zrobić dalej? Dlaczego to takie ważne i na co wpływa?

 

Anna, doradca: Tak, to zdecydowanie najważniejszy aspekt do rozwiązania dla absolwentów – którą drogą iść. Ten wybór będzie miał swoje konsekwencje przez najbliższe 5 lat Twojego życia. Dlatego warto poświęcić chwilę i skupić się na kilku aspektach, które będą miały wpływ na Twoje zadowolenie z nauki i pracy. To kluczowy moment, więc postaram się wytłumaczyć Ci dokładnie, co powinno wpływać na Twój wybór.

 

Paulina, PRO Civitas: Poważne decyzje wymagają czasu, dlatego PROsimy o wskazówki jak wybrać idealny dla siebie kierunek w szkole policealnej. Co wziąć pod uwagę przy decyzji?

 

Anna, doradca: Po pierwsze zbadaj jakie masz predyspozycje i zainteresowania. To pozwoli na wybranie odpowiedniego kierunku nauki. Jak to zrobić?

Wiedząc, że masz do wyboru szkoły policealne lub medyczne najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy nie masz problemów z fizycznym kontaktem z ludźmi i nie budzą u Ciebie strachu gabinety i fartuchy lekarskie. Jeżeli nie masz nic przeciwko, to może jesteś idealnym kandydatem do pracy w zawodzie medycznym. Możesz sprawdzić się w zawodzie elektroradiologa, ortopedy, farmaceuty, masażysty, asystenta stomatologicznego lub jako osoba odpowiedzialna za sterylizację medyczną.

Jeżeli lubisz kontakt z dziećmi i starszymi ludźmi, chcesz pomagać innym i patrzeć jak dzięki Tobie lepiej radzą sobie w życiu lub stają się bardziej szczęśliwi, to może Twoim powołaniem są kierunku opiekuńcze związane na przykład z zadaniami pracowników socjalnych.

Dla tych, którzy nie boją się tak zwanej papierkowej roboty, mają we krwi dobrą organizację pracy,  potrafią ją również organizować innym oraz są stworzeni do pracy w zespole, otworem stoją kierunki związane z pracami biurowymi takie jak administracja. Szkoły policealne uczą również przyszłych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, gdzie również przydadzą się wcześniej wspomniane predyspozycje.

Szkoły tego typu mają szeroką ofertę również dla tych, którzy interesują się modą, dbają o własny wygląd, lubią zgłębiać tajniki makijażu lub wyglądu skóry. Osoby o takich zainteresowaniach powinny zacząć naukę na kierunku technik usług kosmetycznych.

Natomiast ci, którzy posiadają zmysł estetyczny i lubią majsterkowanie lub inne prace manualne na pewno odnajdą się na zajęciach z florystyki lub doskonale sprawdzą się jako terapeuci zajęciowi.

 

Paulina, PRO Civitas: Widać od razu, że to chyba najważniejszy aspekt przy wyborze kierunku, ale czy są jeszcze jakieś wytyczne ważne przy wyborze?

 

Anna, doradca: Oczywiście, że tak – to dopiero początek analizy. Gdy już poznamy swoje predyspozycje trzeba również zadać sobie pytanie, ile czasu możemy przeznaczyć na swoją przyszłą pracę. Czy jesteśmy gotowi na różne poświecenia z nią związane? Zastanów się czy możesz uczyć się i pracować na przykład w weekendy lub popołudniami?

Na przykład praca na zmiany, popołudniami, nocami lub w weekendy. Warto zapytać osoby wykonujące już wybrany przez nas zawód, jak to wygląda w praktyce i sprawdzić, jakich faktycznie uprawnień do jego wykonywania potrzeba i czy rozważany przez nas kierunek rzeczywiście je zapewnia.

Warto też zastanowić się nad czynnikami zewnętrznymi np. teraz w dobie pandemii jest ogromne zapotrzebowanie na zawody medyczne. Co może gwarantować pracę od razu po ukończeniu szkoły.

 

Paulina, PRO Civitas: A co z nauką w szkole policealnej? Tu też trzeba poświęcić czas i pogodzić ze swoimi codziennymi zobowiązaniami.

 

Anna, doradca: Zgadza się, to kolejny aspekt do zastanowienia się przed dokonaniem wyboru. Szkoły policealne oferują zwykle różne formy nauki i lepiej przekonać się, czy na kierunku, który nam odpowiada możliwy jest tryb nauk, który nam odpowiada. Przeważnie mamy do wyboru kilka opcji: nauka stacjonarna, która trwa od czwartku lub piątku po południu do końca weekendu co tydzień. Dzienny system to nauka przez cały tydzień według planu. Na przykład od czwartku do niedzieli lub od poniedziałku do środy. Nauka zaoczna to zajęcia w weekendy co dwa tygodnie.

 

Paulina, PRO Civitas: Wiemy już jakie mamy predyspozycje, ile czasu poświęcić, więc może zajmijmy się trochę samą szkołą, którą wybraliśmy.

 

Anna, doradca: Nie mniej ważne przed wyborem kierunku jest sprawdzenie, jakim zapleczem dysponuje szkoła. Czy kadra nauczycielska to rzeczywiście praktycy w swoim fachu. Warto też sprawdzić czy placówka ma odpowiednie pracownie i sprzęt konieczny do nauki wybranego zawodu. Nie wspomnę już o tym, że należy dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić czy nie ma jakiś ukrytych kosztów. Niektóre ze szkół policealnych często podpowiadają podczas zapisów i doradzają na podstawie krótkiego wywiadu w doborze kierunku.

Podsumowując wybór szkoły policealnej to poważna decyzja, która może mieć wpływ na naszą dalszą karierę. Dlatego warto dowiedzieć się jak wyglądają wyżej wymienione aspekty i podjąć decyzję świadomie. Tego Ci życzę i mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci w dalszej karierze.

 

Sprawdź kierunki w Szkole PRO Civitas:

 

Zapisz się na wrzesień 2021

 

Polecane kierunki: