Metoda Dobrego Startu - sprawdź kto może pracować z zastosowaniem MDS - PRO Civitas
10 min
Kursy i szkolenia
Kariera
Rozwój osobisty
22.03.2021

Metoda Dobrego Startu - sprawdź kto może pracować z zastosowaniem MDS - PRO Civitas

Jesteś terapeutą, pedagogiem, nauczycielem i szukasz nowych rozwiązań? Dziś przybliżymy Ci jedną z pionierskich metod pracy z dziećmi stworzoną przez profesor Martę Bogdanowicz. Stosują ją już w kilkudziesięciu krajach, a efekty, które przynosi są ogromne. 

 

Metoda ta powstała w latach 60. ubiegłego wieku. Jej pierwowzorem była francuska metoda Le Bon Depart, którą dosłownie można przetłumaczyć, jako dobry start. Jak wskazuje sama nazwa, metoda skierowana jest do najmłodszych, którzy niebawem rozpoczną naukę, w tym pisania i czytania. Wspomaga rozwój psychomotoryczny dziecka sposobami, które w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz na tym etapie rozwoju sprawdzają się najlepiej, czyli aktywną naukę przez zabawę.

 

metoda dobrego startu

 

Na czym bazuje Metoda Dobrego Startu?

Jednoczesne poznawanie pojęcia, kształtu wszystkimi zmysłami, przyspiesza zapamiętanie ioraz utrwala wiedzę. MDS bazuje na trzech stałych elementach:

  • wzrokowy skupiający się na znakach graficznych, figurach geometrycznych, wzorach, wzorach zbliżonych wizualnie do liter i znakach matematycznych,
  • ruchowy obejmujący ćwiczenia ruchowo-słuchowe, ruchowe, ruchowo-wzrokowe, wykonywane np. w trakcie słuchania piosenek,
  • słuchowy zawierający wiersze, piosenki oraz wyrazy.

 

Dla kogo jest Metoda Dobrego Startu?

Metodę Dobrego Startu stosuje się dla szerokiej grupy wiekowej. Z powodzeniem jest wykorzystywana w pracy z dziećmi 2-letnimi (warunkiem jest ich prawidłowy rozwój), ale także z dziećmi starszymi, które niedługo rozpoczną naukę szkolną lub już ją rozpoczęły, a ich rozwój nie przebiega prawidłowo. Na ogół określa się, że odbiorcami Metody Dobrego Startu są dzieci w przedziale wiekowym 2-10 lat.

 

metoda dobrego startu

 

Kto powinien wziąć udział w kursie z Metody Dobrego Startu?

  • nauczyciele przedszkolni,
  • nauczyciele szkół podstawowych,
  • terapeuci,
  • psycholodzy,
  • opiekunowie w świetlicach środowiskowych,
  • rodzice dzieci wymagających wsparcia.

 

Metoda Dobrego Startu

 

Gdzie zdobyć umiejętności z MDS?

Wiedzę z zakresu Metody Dobrego Startu można zdobywać z książek lub bezpośrednio od profesor Marty Bogdanowicz. Już 24 kwietnia w PRO Civitas odbędzie się szkolenie, które poprowadzi prekursorka MDS w Polsce. To niebywała okazja, by osobiście porozmawiać z autorką metody, która z efektami wykorzystywana jest od ponad 60 lat.

 

Sprawdź szczegóły szkoleń MDS

 

Polecane kursy: