Poznaj sprawdzone pomysły, co robić w gap year po maturze
6 min
Rozwój osobisty
28.09.2021

Poznaj sprawdzone pomysły, co robić w gap year po maturze

Kończysz szkołę średnią i zastanawiasz się, co robić dalej. Wpadasz na pomysł, że dasz sobie na wstrzymanie i zrobisz rok przerwy od nauki. I w tym momencie zderzasz się ze ścianą, bo właściwie, co robić w gap year? Podróżować, pracować, a może nie robić nic? W tym tekście podrzucimy Ci kilka propozycji na to, jak zorganizować gap year.

 

Podjęcie decyzji o zrobieniu przerwy w edukacji zapewne kosztowało Cię wiele energii. Tłumaczenie rodzicom i nauczycielom swojej decyzji nie było niczym przyjemnym, a wręcz mogło rodzić konflikty. Teraz pora, abyś zdecydował, jak chcesz zorganizować sobie te najdłuższe wakacje życia.

Przed Tobą aż szesnaście miesięcy wolnego od szkoły. To ogromna ilość czasu, którą musisz zagospodarować, żeby nie zwariować od nadmiaru luzu. Przedstawiamy Ci 7 pomysłów na to, co robić w gap year po maturze.

 

co robić w gap year pomysły na gap year

 

Sprawdź, co robić w gap year

 

Pomysł 1: Zrób sobie wolne!

Za Tobą kilkanaście lat nieprzerwanej nauki, a przed Tobą ponad rok wolnego. Jeden z tych miesięcy możesz poświęcić na odpoczynek i totalne „nicnierobienie”. Każdemu czasem potrzebny jest mentalny reset i lepszej okazji już nie będzie. To tylko miesiąc, który poświęcisz na totalny chill, a pozwoli Ci oczyścić umysł po maturalnym stresie.

 

Pomysł 2: Przetestuj nowe zawody

Teraz masz dużo wolnego czasu, więc możesz sprawdzić kilka zawodów, żeby zobaczyć, jaka praca przyniesie Ci satysfakcję. Nie dość, że w praktyce przetestujesz to, co od dawna siedzi Ci w głowie, to jeszcze zarobisz pieniądze na swoje wydatki. W dodatku zdobędziesz doświadczenie, które uzupełni Twoje CV.

 

Pomysł 3: Przeprowadź się do innego miasta lub kraju

Pomysł z wyprowadzką jest najodważniejszym ze wszystkich, które proponujemy na tej liście, ale równie warty rozważenia. Wyprowadzka od rodziców to bardzo poważna decyzja. Niemniej jednak może zaowocować w przyszłości, kiedy zdecydujesz się pójść na studia poza Twoim dotychczasowym miejscem zamieszkania. Zmiana otoczenia pozwoli Ci poznać nowe osoby i być może zainspiruje Cię do czegoś, o czym wcześniej w ogóle nie myślałeś.

 

Pomysł 4: Skończ roczną szkołę policealną

Do zdobycia nowego zawodu wcale nie potrzebujesz 5-letnich studiów, stresujących sesji i pracy dyplomowej. Dobrą alternatywą dla nudnych wykładów i złośliwych wykładowców są szkoły policealne oferujące roczne kierunki. W dobrych szkołach policealnych spotkasz nauczycieli-praktyków z wieloletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie, nowoczesne i profesjonalnie wyposażone sale i pracownie oraz największą liczbę godzin praktycznych.

Poznaj: Roczne kierunki w PRO Civitas

 

Pomysł 5: Zabierz znajomych i zróbcie porządnego tripa

Nie od dziś wiadomo, że dobre imprezy i wycieczki z dobrą ekipą pomagają tworzyć najlepsze wspomnienia na długie lata. Gap year to doskonały czas na zrobienie kilku mniejszych lub jednego konkretnego tripa, np. po Europie. Puść wodzę fantazji i zrób to, czego zwykle byś nie zrobił – pojedź stopem, weź udział w konkursie karaoke albo idź na najdłuższy spacer w życiu. Gwarantujemy Ci, że takimi spontanicznymi akcjami stworzysz masę wspomnień na całe życie.

 

Pomysł 6: Naucz się czegoś nowego

Jeśli żadna z powyższych opcji Ci nie pasuje i dalej nie wiesz, co robić w gap year, to postaw sobie za cel zdobycie nowej umiejętności. Zrób prawo jazdy na motocykl, naucz się grać na gitarze, pływać na plecach, projektować grafikę lub tworzyć rękodzieło. Nigdy nie wiesz, kiedy nowa umiejętność może Ci się przydać, ani też, czy przypadkiem nie będzie to nowy sposób na życie.

 

Pomysł 7: Zostań wolontariuszem

W Twoim mieście działa przynajmniej kilkanaście organizacji pozarządowych, które z wielką chęcią przyjmą nowego wolontariusza, który okaże wsparcie. Sprawdź, jakie fundacje i stowarzyszenia aktywnie działają w Twojej okolicy i wybierz to, którego działalność jest Ci najbliższa. Praca wolontariusza to nierzadko ogromny bagaż doświadczeń. Ponadto aktywność w sektorze społecznym pomoże Ci podczas starania się o nową pracę.

 

To było nasze 7 pomysłów na aktywne wykorzystanie gap year. Tak naprawdę opcji zorganizowania czasu wolnego w trakcie przerwy od nauki jest nieskończona ilość. Zastanów się, co chcesz robić w przyszłości, a następnie poszukaj rozwiązań, które przybliżą Cię do realizacji własnego pomysłu na siebie.

 

Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na gap year? 5 sygnałów, że musisz zrobić rok przerwy

 

Polub nas na Facebooku.

Polecane kursy:

Polecane kierunki: