Opiekun medyczny - zmiany w 2021 roku. Sprawdź nowe uprawnienia
6 min
Szkoła PRO Civitas
Nauka
05.05.2021

Opiekun medyczny - zmiany w 2021 roku. Sprawdź nowe uprawnienia

Ustawodawca przyzwyczaił nas, że niemal każdego roku czeka na nas garść nowych przepisów. Nie inaczej jest w przypadku edukacji. Nowy rok szkolny przynosi zmiany i długo wyczekiwane nowości. W tym wpisie skupimy się na tych, dotyczących osoby chcące uczyć się na kierunku Opiekun medyczny.

 

Co robi opiekun medyczny?

 

Zawód opiekuna medycznego jest stosunkowo nowym zawodem, ponieważ powstał w 2007 roku w odpowiedzi na braki pielęgniarzy i pielęgniarek. Od tamtego czasu zapotrzebowanie na opiekunów medycznych stale rośnie i to nie tylko w Polsce. To jeden z tych zawodów, który zyskuje na popularności w innych krajach europejskich.

Zakres obowiązków opiekuna medycznego polega przede wszystkim na zapewnieniu należytej opieki potrzebującym. W główniej mierze czynności z zakresu opieki mają zapewnić podopiecznemu komfort, wygodę, bezpieczeństwo i swobodę podczas wykonywania codziennych zadań oraz podstawowej aktywności życiowej. 

Opiekunowie medyczni mogą także rozpoznawać i rozwiązywać problemy opiekuńcze chorego oraz podejmować kompleksową współpracę z personelem medycznym podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych czy rehabilitacyjnych. Ponadto zajmują się oni także konserwacją i profesjonalną dezynfekcją narzędzi i przyborów stosowanych podczas tychże zabiegów.

Rola, jaką pełni opiekun medyczny w życiu podopiecznego jest istotna. To on ma ogromny wpływ na aktywizację, przez co zwiększa jego samodzielność i komfort życia.

W 2021 roku zakres kompetencji i uprawnień opiekuna medycznego został poszerzony.

 

Opiekun medyczny bezpłatny kierunek szkoła policealna nowe kwalifikacje kielce

 

Opiekun medyczny – jakie zmiany w 2021 roku?

 

Rok 2021 przynosi wiele zmian dla osób wykonujących zawód opiekuna medycznego. Mówiło się o nich od co najmniej roku, ale ostatecznie wprowadzono je dopiero teraz.

Najważniejszą zmianą w zakresie zdobycia wykształcenia opiekuna medycznego jest widoczna w okresie trwania nauki. Dotychczas prawo do wykonywania zawodu można było zdobyć po ukończeniu rocznej szkoły policealnej oraz zdaniu egzaminu zawodowego. Zgodnie z nowym rozporządzeniem kształcenie na kierunku opiekun medyczny będzie trwało 1,5 roku. Ta zmiana związana jest ze zwiększonym obszarem materiału do opanowania, a także nowymi uprawnieniami, które nabywa absolwent.

Zmieniono także tryb nauczania. Dotychczas naukę organizowano w trybach zaocznym, stacjonarnym i dziennym. Od września 2021 roku zajęcia będą prowadzone w trybach stacjonarnym i dziennym.

 

Nowe uprawnienia opiekuna medycznego

 

Półtoraroczna nauka jest bezpośrednio związana z rozbudowaniem podstawy programowej. To z kolei przekłada się na przypisanie nowych uprawnień do zawodu opiekuna medycznego. 

Lista nowych uprawnień opiekuna medycznego:

 • oznaczenie stężenia glukozy we krwi przy pomocy glukometru,
 • prowadzenie dobowej zbiórki moczu i bilansu płynów,
 • żywienie dojelitowe przez PEG,
 • wysokospecjalistyczne świadczenia zdrowotne z zakresu dializoterapii,
 • asystowanie do operacji,
 • pobieranie krwi żylnej,
 • cewnikowanie pacjenta,
 • tlenoterapia,
 • pielęgnacja rurki tracheotomijnej,
 • pielęgnacja wkłucia centralnego,
 • pielęgnacja portu naczyniowego,
 • pielęgnacja wkłucia doszpikowego,
 • wykonywanie iniekcji domięśniowych,
 • odśluzowanie dróg oddechowych,
 • prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – Metoda Hoppe.

 

Zmiana kwalifikacji zawodowej opiekuna medycznego

 

W szeregu zmian, które znalazły się w nowych regulacjach dotyczących zawodu opiekuna medycznego, zawarto jeszcze jedną istotną zmianę, która zasługuje na uwagę. Od września 2021 roku każdy absolwent kierunku opiekun medyczny w szkole medycznej zdobędzie uprawnienia z kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej. Dotychczas kształcenie w zawodzie podlegało pod kwalifikację MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.

Ta nowelizacja sprawia, że na zawód opiekuna medycznego należy patrzeć, jako na zawód medyczny. Warto podkreślić, że zawód opiekuna medycznego wchodzi w skład systemu opieki zdrowotnej. 

 

opiekun medyczny zmiany w 2021 roku nowe uprawnienia rekrutacja do pro civitas kielce

 

Rekrutacja do bezpłatnej szkoły policealnej PRO Civitas w Kielcach

 

Nowe uprawnienia opiekunów medycznych sprawiają, że nauka tego zawodu stała się jeszcze atrakcyjniejsza i bardziej opłacalna.

szkole policealnej PRO Civitas w Kielcach trwa rekrutacja na rok szkolny 2021/2022. Do wyboru przyszłych słuchaczy jest aż ponad 20 bezpłatnych kierunków. Wśród niech dwie nowości – podolog oraz fotowoltaika.

Aby dołączyć do PRO Civitas, potrzebujesz tylko świadectwa ukończenia szkoły średniej. Nie wymagamy matury! Na swój wymarzony kierunek możesz zapisać się na dwa sposoby:

 1. Tradycyjnie w sekretariacie szkoły przy ulicy Paderewskiego 9 w Kielcach

  Wybierając tę opcję, zabierz ze sobą świadectwo ukończenia szkoły średniej, wtedy wszystkie formalności załatwisz za jednym razem. Jeśli jednak nie możesz go znaleźć, to nic nie szkodzi! Świadectwo możesz dostarczyć później.

 2. Online na naszej stronie internetowej

  Jeśli wolisz nie wychodzić z domu, wybierz ten sposób. Kliknij przycisk ZAPISZ SIĘ ON-LINE u góry strony i wypełnij krótki formularz. Koniecznie podaj numer telefonu i adres e-mail, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli się z Tobą skontaktować. Dzięki temu sposobowi zarezerwujesz swoje miejsce od razu!

 

W ostatniej rekrutacji na kierunek opiekun medyczny przypadało aż 5 osób na jedno wolne miejsce! Nie zwlekaj z decyzją i zarezerwuj swoje miejsce już teraz, to nic nie kosztuje.

 

Rezerwuję darmowe miejsce

Polecane kursy:

Polecane kierunki: