Dlaczego musimy płacić za naukę w szkole policealnej? Rewolucyjne zmiany
3 min
Szkoła PRO Civitas
18.04.2023

Dlaczego musimy płacić za naukę w szkole policealnej? Rewolucyjne zmiany

Szkoły policealne Pro Civitas w Kielcach znane są z wysokiej jakości edukacji, ale także transparentności działania. Jesteśmy jedną z kilku szkół policealnych w Kielcach, które oferują ponad 20 kierunków całkowicie bez opłat. Mimo, że dotacje na każdego ucznia dla każdej szkoły w naszym mieście są takie same – nasi Słuchacze otrzymują zupełnie inny, dużo wyższy poziom edukacji i obsługi, m.in. własne doskonale wyposażone pracownie oraz nauczycieli, którzy są praktykami w swojej branży.

 

Niestety decyzje Ministra Edukacji i Nauki, podjęte pod koniec 2022 roku, w kontekście dotowania kierunków w szkołach policealnych postawiły pod znakiem zapytania dalsze istnienie bezpłatnych szkół dla osób dorosłych.

 

Dlaczego bezpłatne szkoły policealne przestaną istnieć?

 

Głównym powodem jest drastyczne obniżenie dotacji na uczniów szkół policealnych w Polsce. W przypadku kierunków, na których wprowadzamy opłaty, dotacja miesięczna spadła nawet trzykrotnie. W tym momencie nie jest już ona w stanie pokryć podstawowych kosztów, w tym wynagrodzeń dla nauczycieli.

Bez wprowadzenia opłat niestety nie bylibyśmy w stanie zapewnić naszym Słuchaczom tak wysokiej jakości kształcenia, na którą zawsze stawiamy.

 

 

 

Sprawdź, jak bardzo zmniejszyło się dofinansowanie Twojej nauki?

 

Przykład nr 1

Kierunek Technik BHP – dotacja miesięczna na 1 ucznia w 2022 roku wynosiła ok. 120 zł. W 2023 wynosi tylko 50 zł! Przy grupie 20 osób spełniających wymóg frekwencji – dotacja miesięczna wynosi łącznie tylko 1000 zł. Taka kwota nie wystarcza nawet na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli, a przecież do tego dochodzą jeszcze koszty lokali, materiałów, prądu czy ogrzewania.

 

Przykład nr 2

Kierunek Podolog – dotacja miesięczna na 1 ucznia w 2022 roku wynosiła ok. 290 zł. W 2023 wynosi 120 zł! Jest to tym bardziej szokujące, iż kierunek ten realizowany jest formie charakterystycznej na kierunków medycznych – czyli obejmuje 4 razy więcej godzin w miesiącu oraz materiały a narzędzia oraz materiały niezbędne do osiągnięcia efektów kształcenia narzuconych przez ww. Ministerstwo są bardzo drogie, generując koszty znacznie przewyższające dotację ze strony Państwa.

 

Jaka przyszłość czeka szkoły policealne w Polsce?

 

Przyszłość szkół policealnych w Polsce wiąże się z poważnymi zmianami. Rozporządzenia wydane przez Pana Ministra Przemysława Czarnka sprawiły, że od 2023 roku prowadzenie części kierunków bezpłatnie dla Słuchaczy jest całkowicie niemożliwe.

I tutaj problemem nie tylko jest spadek jakości kształcenia, obniżenie standardów. Jest to pewne zmierzanie do niewypłacalności szkoły względem nauczycieli, pracowników administracji czy kontrahentów.

Blisko 100% szkół policealnych w Polsce prowadzonych jest przez osoby prywatne. De facto realizujemy za Państwo i Samorządy zadania oświatowe, z którymi sami sobie nie radzą.

W zamian otrzymujemy zero wsparcia i decyzje MEiN sabotujące nasze działania oraz plany na przyszłość.

Jeden z największych autorytetów z dziedziny Prawa Oświatowego w Polsce – mecenas Robert Kamionowski stwierdził jednoznacznie „że sposób podziału subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2023 roku, to w praktyce wyrok na szkoły niepubliczne”.

 

Jaka działania podejmuje obecnie Pro Civitas?

 

Na pewno nie możemy się poddać i zdecydowanie nie chcemy zaniżać naszych standardów prowadzenia zajęć.

Opieranie działalności szkół tylko na dotacji spowoduje następujące konsekwencje:

– niewypłacalność szkół względem pracowników i dostawców,

– brak odpowiedniego wyposażenia pracowni,

– brak nowych pracowni,

– brak materiałów na zajęciach teoretycznych i praktycznych,

– gorszą, nieprzygotowaną praktycznie kadrę nauczycieli,

– bardzo niską zdawalność egzaminów państwowych,

– niską wartość absolwentów szkół policealnych na rynku pracy.

 

Nie zgadzamy się na to! Misją Pro Civitas od samego początku był wyższy wymiar edukacji w szkołach policealnych. Przenieśliśmy standardy uznanych uczelni wyższych do szkolnictwa zawodowego. I to z olbrzymim sukcesem!

 

 

 

Aby utrzymać ten poziom podjęliśmy bardzo trudną decyzję. Decyzję popartą kilkumiesięcznymi kalkulacjami i konsultacjami. Ich wynik mógł być tylko jeden: musimy wprowadzić minimalne czesne na wybranych kierunkach z naszej oferty.

 

Czy inne szkoły policealne również wprowadzają opłaty?

 

Zdecydowanie tak! Szkoły TEB od wielu lat na części kierunków pobierają opłaty, szkoły Żak (najstarsza i największa sieć szkół policealnych w Polsce) uruchomiła opłaty na blisko połowie kierunków dostępnych w rekrutacji 2023 / 2024.

 

Warto przy tym zauważyć, że nasza szkoła wyróżnia się wśród konkurencji doskonale wyposażonymi pracowniami zawodowymi oraz wykładowcami, którzy są praktykami w danej dziedzinie. Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy najczęściej wybieraną szkołą w Kielcach i mamy bardzo wysoką zdawalność egzaminów zawodowych w województwie. Nasze atuty z pewnością przyczynią się do tego, że wprowadzenie opłat nie będzie dla naszych Słuchaczy tylko wydatkiem, ale inwestycją w przyszłość.

 

Od kiedy wchodzą opłaty na wybranych kierunkach w Szkołach Pro Civitas?

 

Opłaty na wybranych kierunkach wprowadzamy od kwietnia 2023 roku, ale dotyczą one wyłącznie Słuchaczy dołączających do szkół Pro Civitas od roku szkolnego 2023 / 2024.

Obecni Słuchacze będą się uczyć na warunkach, na których zostali przyjęci do szkoły!

W przypadku pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Chętnie wyjaśnimy każdą kwestię i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie edukacyjne dla każdego z naszych klientów.

 

 

 

Polecane kursy:

Polecane kierunki: