Czym zajmuje się technik BHP? Poznaj uprawnienia w tym zawodzie
4 min
Szkoła PRO Civitas
Nauka
13.07.2021

Czym zajmuje się technik BHP? Poznaj uprawnienia w tym zawodzie

Technik BHP stereotypowo kojarzony jest z osobą w starszym wieku, nudnie opowiadającą o dotykaniu mokrymi dłońmi gniazdek elektrycznych oraz obowiązkach pracownika. Ale to bardzo krzywdząca wizja pracownika na jednym z najważniejszych stanowisk w firmie! Sprawdziliśmy, czym zajmuje się absolwent kierunku w szkole policealnej i jakie posiada uprawnienia. Wśród nich jest jedno bardzo istotne!

 

Czym zajmuje się technik BHP?

 

Technik BHP to osoba, która przewiduje zagrożenia w miejscu pracy, uczy, jak ich unikać i doradza, co zrobić, by ryzyko wypadku było jak najmniejsze.  W praktyce BHP-owiec prowadzi rejestr wypadków — ustala, dlaczego do nich doszło, analizuje te okoliczności i opracowuje zmiany potrzebne do zwiększenia bezpieczeństwa w danym miejscu. Nadzoruje także przestrzeganie przez pracowników ustalonych zasad i kontroluje stan techniczny danego obiektu. Wszystko musi być zgodne z obowiązującymi normami. By poprawnie i skutecznie przeciwdziałać nieszczęśliwym zdarzeniom, technik BHP musi posiąść odpowiednią wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ten zawód znalazł się na pierwszym miejscu naszej listy przyszłościowych kierunków.

 

technik bhp przyszłościowe kierunki w szkołach policealnych

 

Kto powinien zostać technikiem BHP?

 

Technikiem BHP powinna zostać osoba odpowiedzialna, komunikatywna, dobrze zorganizowana, sumienna, otwarta na problemy i potrafiąca znaleźć właściwe środki, by je rozwiązać.  W przypadku tego zawodu, każde miejsce pracy jest inne, dlatego technik BHP musi być również spostrzegawczy, by dopasować odpowiednie metody pracy do zastanych warunków. Pracownicy wielu zakładów narażeni są na czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne, obsługują rozmaite maszyny – to wszystko trzeba wziąć pod uwagę. Zawód technika BHP wiąże się ze znajomością przepisów prawa dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. To na ich podstawie opracowuje się analizy i propozycje rozwiązań.

 

Czy technik BHP może prowadzić szkolenia?

 

To pytanie nurtuje wszystkich zainteresowanych nauką na kierunku technik BHP w szkole policealnej. Mamy dobre wiadomości! Absolwent szkoły policealnej z państwowym tytułem technika BHP ma pełne prawo do prowadzenia szkoleń wstępnych, w ramach których przygotowuje pracowników do bezpiecznego wykonywania pracy. To ogromny atut w ubieganiu się o pracę, ponieważ specjalista BHP posiada uprawnienia przydatne w każdym zakładzie pracy.

Technik BHP może pracować w pojedynczym przedsiębiorstwie jako inspektor BHP, jeśli funkcjonuje w nim odrębny dział higieny i bezpieczeństwa pracy. Alternatywą dla takiego zatrudnienia jest praca w firmie szkoleniowej, która zajmuje się obsługą wielu firm, organizacji i instytucji. Z tytułem technika BHP można także prowadzić własną działalność gospodarczą lub zajmować stanowisko urzędowe, np. w Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Jak uzyskać uprawnienia Technika BHP?

 

Tytuł technika BHP wraz z uprawnieniami można zdobyć w szkole policealnej. W szkole policealnej PRO Civitas w Kielcach kierunek jest bezpłatny i trwa 1,5 roku. Tylko u nas słuchacze kierunku technik BHP otrzymują za darmo certyfikat z oceny ryzyka zawodowego o wartości ponad 500 zł.

Szkoła policealna PRO Civitas prowadzi rekrutację tylko do 31 sierpnia! Skorzystaj z wygodnego i szybkiego zapisu online.

 

Zapisz się online

Polecane kursy:

Polecane kierunki: